Jak je možné zbavit se chrápání

Ostatní 05. ledna 2021 | 07:43 Klára Sanders
Většina lidí ani neví, že chrápe, dokud je na to neupozorní jejich partner. Usnout totiž vedle někoho, kdo chrápe, je často nad lidské síly. Pokud nechcete skončit v oddělených ložnicích, vyzkoušejte několik tipů, jak partnera chrápání zbavit.
Další 4 fotografie v galerii
Chrápání může dokonce negativně ovlivnit partnerské soužití / Depositphotos

Chrápání dokáže potrápit nejen drahé polovičky, ale často se ani sám chrápající dobře nevyspí. A pokud tento stav trvá několik let, vede to ke snížení pozornosti, podrážděnosti, bolestem hlavy a migréně, snížení sexuální výkonnosti a celkové únavě. Příčinou chrápání bývá uvolnění svalů měkkého patra, jazyka a hrdla. Tkáně v krku mohou být tak uvolněné, že částečně zablokují dýchací cesty a začnou vibrovat, což způsobí hlasité chrápání.

Trik s tenisovým míčkem

Zní to sice poněkud absurdně, ale drtivá většina lidí chrápe v leže na zádech. Pokud tomu tak je, zkuste tuto jednoduchou pomůcku. Vezměte tenisový míček, který zašijete na zadní stranu trika či pyžama chrápajícího. Míček mu neumožní se přetočit na záda, protože v tu chvíli se dotyčný člověk vzbudí.

Zhubněte

Máte nadváhu? Právě ta může být příčinou vzniku chrápání. Tuk se totiž ukládá nejen pod kůží na těle, kde je vidět. Střádáte si ho také kolem orgánů a mimo jiné i v oblasti dýchacích cest. Zejména oblasti kořene jazyka, měkkého patra a stěny hltanu. Čím více blokuje váš krk, tím méně vzduchu může volně krkem proudit a opět vytváří vibrace, které vedou k chrápání. Takže někdy stačí změnit stravovací režim, shodit pár kilo a je po problému.

Pořiďte si zvlhčovač vzduchu

Jestli spíte v místnosti, kde je suchý vzduch, může to být příčinou chrápání. Suchý vzduch vysušuje náš krk a nosní membrány a přispívá k přetížení. Kvůli tomu je pohyb vzduchu v ústech omezen, a to způsobí, že vaše tkáně začnou vibrovat. Pořiďte si zvlhčovač vzduchu nebo si pověste do místnosti vlhké prádlo nebo ručník. Do výparníku nebo zvlhčovače dejte pár kapek podpůrného éterického oleje, jako je máta peprná, eukalyptus, citron. Éterický olej se bude v průběhu noci odpařovat do vzduchu a pomůže vám otevřít dýchací cesty a vyčistit dutiny, zatímco spíte.

Dejte si víc polštářů

Za zkoušku stojí dát si více polštářů pod hlavu, ale jenom v tom případě, že nemáte problémy s páteří. Zvýšená pozice pomůže udržet jazyk tak, aby nepadal směrem k ústí dýchací trubice a neblokoval tak vzduch proudící krkem. Dýchací cesty zůstanou otevřené a chrápání v důsledku špatné polohy hlavy a krku nenastane. Jestliže vám nefungují polštáře, pak je dobré zamyslet se nad koupí polohovacího roštu. Mnohem levnější variantou je uříznutí molitanu na míru. Ten si následně seřízněte na úhel 45°, aby vám zasahoval od zad po hlavu. 

Laserový zákrok

Poslední možností, jak odstranit chrápání, je laserová operace. Samotný úkon se provádí ambulantně, nebolí a obnáší snesení "přebývající" části měkkého patra laserem. Bolesti, které trvají v pooperačním období, se rovnají bolesti v krku, kterou máte při angíně. Jedinou nevýhodou je, že si tento zákrok musíte uhradit sami. 

Pozor na apnoe

Zcela jiným typem chrápání je spánková apnoe. Jedná se o poruchu dýchání, při níž dojde k zástavě dechu i na více než 10 vteřin. Tento stav je nebezpečný a pokud k němu dochází, je potřeba ho konzultovat s lékařem. Psali jsme také: Několik triků, jak se v zimě zbavit studených nohou

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědcům se podařil průlom v oblasti energetiky. Počítač napájeli šest měsíců pouze řasami

Seznamte se s medvědím česnekem a poznejte sami, v čem...

Dopřejte okurkám zálivku z mléka. Dosáhnete tak maximální...

Jak se nadobro zbavit slimáků přírodní cestou. Vsaďte na...

Pěstujte cukety jako to dělají v Itálii. V létě pak doslova...

Zahrádkářský kalendář: Co v květnu vysadit a na jaké...

Vyrobte si jednoduše tvářenku z přírodních surovin