Očkovat, nebo neočkovat? Nejčastější mýty, které mezi lidmi kolují

Děti 08. srpna 2018 | 10:34 — Monika Moorová
Vaše pediatrička proti rotavirům nedoporučuje očkovat, zatímco ta kamarádky je jednoznačně pro? Kdo se v tom má tedy vyznat? Pojďte se nyní podívat, jaké mýty se kolem očkování točí a co je na nich pravdy.
Další 1 fotografie v galerii
Také stále řešíte, které vakcíny dítěti dát, v jakém věku a jestli vůbec? / Depositphotos

Nežádoucí účinky jsou bagatelizovány

To rozhodně není pravda. Povinnost nahlásit případné vedlejší účinky očkování stejně jako všech dalších léčiv mají zákonem stanovenou všichni zdravotničtí odborníci. Jsou to tedy především lékaři, kteří by měli hlásit veškeré závažné nebo neočekávané nežádoucí účinky očkování, se kterými se ve své praxi setkají. Data shromažďuje v České republice Státní ústav pro kontrolu léčiv. Tuto povinnost mají rovněž farmaceutické společnosti, ale hlásit je může prakticky kdokoliv, kdo je objeví.

Očkování není tak účinné, jak se tvrdí

Účinnost očkování je dokazována v rámci velmi přísného hodnocení. Předtím, než se vakcína dostane na trh a tedy k pacientům, absolvuje čtyři fáze testování. Během nich jsou nejen její účinnost, ale také bezpečnost, kvalita i dávkování ověřeny na stovkách a mnohdy až tisícovkách dobrovolníků. Všechna zjištění jsou pečlivě monitorována a zaznamenávána. Účinnost vakcín lze samozřejmě pozorovat především v praxi, a to dramatickým snížením výskytu onemocnění, proti kterým se očkuje. V ČR je to například záškrt, tetanus, či úplné vymýcení pravých neštovic.

Vakcíny obsahují nebezpečnou rtuť

Ve složení vakcín zahrnutých do skupiny „povinné očkování v ČR“ rtuť nenajdete, jelikož ji tyto vakcíny neobsahují. Dnešní vakcíny obecně rtuť buď neobsahují vůbec, nebo pouze ve zbytkovém množství. Před formulací ukvapených závěrů je rovněž nutné si uvědomit, že není rtuť jako rtuť. Malé množství rtuti, které může být obsaženo v některých vakcínách, je tzv. etylrtuť, u níž nebyl doposud prokázán škodlivý účinek na lidský organismus. O očkování proti klíštatům jsme psali zde.

Očkování může vyvolat nemoc, proti které má chránit

Většina vakcín se skládá z usmrcených patogenů či pouze určitých částí viru nebo bakterie. Pouze některé očkovací látky obsahují oslabené živé patogeny. Očkování může být někdy následováno horečkou, nevolností, ospalostí či lokálními reakcemi. Nicméně tyto vedlejší účinky očkování jsou obecnou reakcí organismu na očkování a obvykle rychle ustupují. Nemají nic společného s onemocněním, proti kterému je vakcinace namířena.

Nejznámějším příkladem jsou spalničky. Jelikož očkovací látky proti spalničkám obsahují oslabený, nicméně živý virus spalniček, může se objevit spalničkám podobná vyrážka u asi 5 % očkovaných dětí. Ta se objevuje zhruba 1 týden po očkování. Vakcíny proti spalničkám však nezpůsobují zánět středního ucha či zápal plic, které často doprovázejí skutečné onemocnění spalničkami. Zánět mozku (spalničková encefalitida) je po očkování extrémně vzácný. Výskyt encefalitidy je hlášen s frekvencí menší než 1 na 10 milionů dávek vakcíny.

Rodiče jsou záměrně málo informováni

Možné nežádoucí účinky očkování včetně frekvence jejich výskytu jsou povinně uváděny v příbalových letácích vakcín, které jsou rodičům dostupné. K jejich prostudování před použitím jsou rodiče vyzýváni ve všech reklamních materiálech na vakcíny.

Co si o vakcinaci myslíte vy? Nechali jste děti očkovat? Jaké nepovinné vakcíny jste vybrali a proč? Vaše názory a zkušenosti si rádi přečteme.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova uchvátí. Žhavé destinace pro tento rok

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...

Záhady, které si lidstvo neumí vysvětlit. Podivné památky,...

Jak se líčit v zimě: tipy a rady, jak být nádherná celou...

Zavřít reklamu