Vedlejší účinky nejpoužívanějších léků: Některé kombinace jsou zdraví ohrožující

Zdraví 31. srpna 2019 | 08:19 Monika Moorová
Na trhu je celá řada volně dostupných léčiv, u kterých máme dojem, že je lze běžně užívat při projevech bolesti a dalších komplikacích. Přitom může jít o takové vedlejší účinky, že jde doslova o hazard se životem. Je tedy vhodné vědět, co si mohu užíváním volně dostupného léku způsobit.
Další 4 fotografie v galerii
I nejběžnější léky nám mohou strašně ublížit / Pixabay

Většina vedlejších účinků se samozřejmě neprojeví hned po první tabletce. U některých ale není problém se předávkovat během chvíle. 

Kyselina acetylsalicylová

Různé názvy pro stejnou látku, totiž kyselinu acetylsalicylovou. Jde o léky odpradávna používaný proti bolesti a horečce. Ještě před třiceti lety ho běžně užívaly i děti. Pak se přišlo na to, že u některých může spustit proces, který vede k úmrtí. A to dokonce po jediné dávce. Dětem se tedy dnes nepředepisuje, ale stále je hojně užíván. Znají ho naopak i někteří starší pacienti. Jde totiž o preparát, který způsobuje ředění krve. To může být po léčbě různých nemocí žádoucí efekt.

Jistě ho ocení lidé po mozkové mrtvici, infarktu či jiných oběhových potížích. Ale pro určité lidi jde o nebezpečný účinek, u kterého je krvácení z nosu tím nejméně závažným projevem. Je totiž velká skupina lidí, kteří jsou ohroženi i vnitřním krvácením. Dojde-li vlivem podávání zbytečně velkých a opakujících se dávek tohoto léku k vnitřnímu krvácení, bude to pro mnohé znamenat konec. Je dobré o tom vědět a určitě se zbytečnému užívání tohoto léku vyhnout.

Léky s paracetamolem

Léky s obsahem paracetamolu mají devastující účinky na játra. Samozřejmé je, že jedna tabletka nemusí nic způsobit. Obrovský problém ale vzniká v momentu, kdy je těch tabletek víc a pravidelně. A ještě katastrofálnější je, když se dostane paracetamol, tedy účinná látka těchto léků, do kombinace s alkoholem. Pak má obrovské účinky právě na jaterní buňku. Lidé si také často mohou vzít tabletku i ve chvíli, kdy u nich došlo k onemocnění jater. Třeba při žloutence, kterou ještě lékař nediagnostikoval, ale nemocný se už cítí špatně. I zde může dojít k velmi závažným reakcím.

Vedle účinků na játra je i poměrně smutný účinek na naši psychiku. Paracetamol tlumí sice prožívání smutku, ale také prožívání radosti. A to je určitě na škodu. Bylinky ovlivňují vstřebávání léků víc, než si myslíte. Na které je nutné si dávat pozor?

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale čelí dalšímu obřímu problému

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...