Důvody, proč bychom si měli dopřát hrst ořechů denně

Zdraví 08. června 2018 | 09:19 — Monika Moorová
Ořechy jsou díky svému složení velice hodnotnou potravinou z hlediska prospěšných látek. Obsahují vysoké procento nenasycených mastných kyselin, bílkovin, sacharidů, minerálních látek a vitamínů.
Dalších 6 fotografií v galerii
Ořechy jsou pro náš organismus velmi důležité a měli bychom si dopřát hrst denně / Pixabay

Kromě toho, že jsou ořechy výbornou pochoutkou, jsou i jedním z nejlepších zdrojů zdravých přírodních tuků. Mají v sobě dostatek minerálů, vitamínů, důležité železo, nebo například pozitivně fungují na naši nervovou soustavu. Hrstí ořechů denně nemůžeme nikdy nic pokazit. Ideální je, ořechy namáčet přes noc. Více jsme psali zde.

Vlašské ořechy

V české domácnosti se nejvíce využívají vlašské ořechy, které jsou považovány za typického představitele ořechů, byť z botanického hlediska se vlastně jedná o peckovice. Nabízejí velmi rozmanitý způsob využití. S oblibou se konzumují syrové nebo naložené v medu. Přidávají se do nejrůznějších druhů těst a krémů, ale mohou vám posloužit i jako dekorace. Skvěle se hodí do domácích paštik a masové nádivky. Stejně tak je můžete přidat do nádivky houskové, výborné jsou do salátů, ladí k rybímu či králičímu masu a vynikající jsou k aromatickým sýrům.

Mandle

Madle jsou výborným zdrojem vápníku, železa, jsou zdrojem vlákniny, což znamená, že po nich budeme brzo sytí. Také působí kladně na naše střeva a nalezneme v nich například vitamin E. Významným účinkem mandlí je také působení proti diabetu a Alzheimerově chorobě.

Para ořechy

Para ořechy jsou opět vhodným receptem pro nás vytoužený vzhled. Jejich olej je používán v kosmetice, protože působí velice pozitivně na naši pokožku. Vyživí ji a dá ji krásný mladistvý vzhled. V tomto druhu nalezneme vitamíny jako například A, B1, B2, B3, E (který prospívá naší pleti) a D, dále pak vápník, hořčík, který je prospěšný pro naše svaly, nebo třeba železo. Para ořechy obsahují důležité bílkoviny. Para ořechy jsou větší než ostatní druhy a bohatě nám stačí tři denně. O tom, které ořechy jsou nejvhodnější na dietu, jsme psali před časem.

Pekanové ořechy

Jedna hrst pekanových ořechů denně může mít kladný vliv na náš nervový systém. Stejně jako mandle působí proti Alzheimerově chorobě, chorobě srdce, a dokonce i rakovině. Obsahují spoustu antioxidantů, které zabraňují buněčnému poškození. Jejich konzumací do těla dostane více než devatenáct vitamínů. Jedním z nich je například potřebný vitamin B, vápník, hořčík, který působí skvěle proti křečím, nebo třeba vápník dobrý pro kosti.

Lískové oříšky

Lískové oříšky jsou skvělým lékem na naše oči, nebo cukrovku druhého typu. V pravěku se jim dokonce přisuzovaly až věštecké schopnosti a o jejich léčivém účinku a pozitivním působením na naše tělo není pochyb. V lískových ořechách se kromě spousty vitaminu vyskytuje i bor, který ovlivňuje zdravotní stav kostí. Doporučuje se jíst pětadvacet gramů denně.

Piniové ořechy

Hodí se do omáček, salátů, či jako koření. Obsahují v sobě kyselinu nilonovou a pilonovou, které jsou dobré na snižování hladiny cholesterolu v krvi. Mají velkou nutriční hodnotu jako všechny ořechy. Jejich obsah tuku činí až 61%, opět se ale jedná o zdravý tuk. Jejich nevýhoda je, že se mohou rychle zkazit a proto bychom je měli skladovat v uzavřené nádobě.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Korálové útesy bohužel stále umírají. Nebudou už dále poskytovat své služby životu na planetě

Chcete-li přilákat na jaře na svou zahradu ptáčky, musíte...

Jak lze efektivně kompostovat shnilé nebo chorobami napadané...

Sušení prádla v interiéru může i ohrozit zdraví....

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Zavřít reklamu