Znáte léčivé účinky vlašských ořechů?
Vlašské ořechy jsou sklizené, ale pokud je chcete proměnit jen jako základ do vánočního pečení nebo vám poslouží pouze ke vzniku těsta na dorty, děláte určitě špatně. Vlašské ořechy mají na víc.
Jaké cenné látky vlašské ořechy obsahují?
Vlašské ořechy obsahují mnoho látek, které naše tělo nezbytně potřebuje. Obsahují hodně zdravých tuků, až 65 %. Jde přitom o nenasycené mastné kyseliny. Ořechy obsahují bílkoviny, mají asi 18 % vlákniny, vitaminy řady B a provitamin A. Množství vitaminů C a E je malé, ale zato jsou bohaté na vápník, hořčík, zinek, selen, fosfor a draslík.
Jak působí na naše zdraví
- Díky obsahu kvalitních tuků snižují cholesterol.
- Upravují krevní tlak.
- Působí na potenci a plodnost.
- Mají protizánětlivé vlastnosti.
- Zlepšují kvalitu vlasů, nehtů a pokožky celkově.
- Pomáhají fungovat našim střevům.
- Zlepšují psychiku a dodávají mozku dostatek energie.
- Vytváří obranu před stresem a snižují tak riziko infarktu a mrtvice.
Jak konzumovat
Nejpřirozenější je konzumovat jádra vlašských ořechů. Stačí asi jedna hrst denně. Když vlašské ořechy použijeme místo svačiny či různého mlsání, prospějeme si dvakrát. Někteří nedají dopustit na tinkturu z jader. Léčivé vlastnosti se přesouvají i do likéru, ale tam je samozřejmě oslabuje přítomnost alkoholu, který působí proti určitým pozitivním procesům. Používá se také mouka z jader nebo máslo.
Jak uchovávat
Ořechy ve skořápkách skladované na temném a chladném místě vydrží poměrně dlouho. Pokud takové místo nemáte, doporučujeme ořechy vyloupat a dát do mrazáku. Starší ořechy můžete namočit na den do vody, kterou zhruba třikrát vyměníte. Budou pak jako čerstvé. Znáte super trik, jak vrátit starým ořechům jejich lahodnou chuť.