Jak se v partnerském vztahu vyhnout hádkám kvůli penězům?
Partneři mají vždy společné výdaje. Ať už za bydlení, nákupy nebo třeba cestování. Měli by se ale vždy jasně dohodnout, jak si výdaje dělit a předem si určit pravidla. Pokud toto zanedbáte, jednou se vám to vrátí. Někomu může vyhovovat dělit se o výdaje rovným dílem, pro jiného je ideálem, když každý z partnerů hradí jiné typy nákladů. O společných financích však komunikujte otevřeně a vyhněte se nejasným dohodám. Ušetříte si tak spoustu problémů.
Vyjasněte si práva přístupu k účtu
V běžných situacích, kdy vše funguje, jak má, není potřeba přístup druhého partnera k účtu řešit. Ale když se s jedním z partnerů, který má jako jediný přístup k účtu, na kterém jsou veškeré finance, něco stane a na čas vypadne z běžného provozu, může být ohroženo hladké placení společných účtů nebo dokonce fungování rodiny. Proto je dobré na tuto věc myslet od začátku a mít zařízený přístup k účtu oba v páru.
Nevyhýbejte se společnému účtu
Partneři přicházejí do vztahů většinou každý se svým finančním zázemím, příjmy a osobním účtem. Zejména pokud již spolu partneři bydlí a mají společné výdaje za bydlení a domácnost, vyplatí se společnému účtu se nevyhýbat a tyto výdaje spravovat jeho pomocí. Je to výrazně efektivnější a lze dobře sledovat charakter výdajů. Kolik který z partnerů bude přispívat na účet, se samozřejmě musí partneři dobře domluvit.
Nezapomeňte na pojištění hypotéky
Když si partneři pořizují společný domov a hypotéku, jedná se o závazek s pravidelnými, relativně vysokými splátkami i na několik desítek let, během kterých může dojít k nečekaným událostem. Pokud se nechtějí dostat do problémů, je vhodné myslet i na případy, kdy se splácení může zkomplikovat. Hypotéka je takovou formou závazku, u které odborníci na finance doporučují vážně uvažovat o uzavření pojištění schopnosti splácet, které člověka chrání v případech, že u něj dojde krátkodobě či dlouhodobě k výpadku příjmu.
Otevřeně proberte finanční minulost
Pokud s partnerem vstupujete do vztahu, ve kterém máte společné finance, je vhodné si otevřeně promluvit o finanční minulosti. Dluhy minulosti vás totiž mohou časem dohnat. Ať už se jedná o nesplacenou kreditní kartu, různé druhy splátkových karet, staré spotřebitelské půjčky a další. Partnerům se vyplatí společné řešení, kdy všechny tyto půjčky sloučí do jedné, která bude výhodnější a mnohem levnější. O rizicích spojených s bezmyšlenkovitým půjčováním peněz jsme psali zde.