Neodkládejte vyšetření a kontroly kvůli obavám z nákazy koronavirem. Může to mít fatální následky

Zdraví 15. května 2020 | 14:55 — nov
Obavy z nákazy koronavirem a úzkostné dodržování sociální izolace jsou nejčastější důvody dramatického poklesu pacientů v ambulancích a ordinacích lékařů. Zanedbaná péče především u onkologických onemocnění či chorob srdce přitom může mít závažné následky.
Podle odborníků je třeba odloženou zdravotní péči co nejrychleji dohnat / JumpStory

Podle odborníků ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je třeba odloženou zdravotní péči co nejrychleji dohnat a není nutné se bát lékaře navštívit. Nemocnice je na nápor pacientů stoprocentně připravena. Má dostatek ochranných pomůcek, lůžek i lékařů.

Epidemie COVID-19 sice vedla ve VFN k reorganizaci zdravotní péče a krátkodobým odkladům neakutních případů, všechny akutní případy a potíže ale nemocnice řešila dál. Přesto se ukazuje, že řada pacientů přecházela i vážné zdravotní potíže. Ze strachu z nakažení například stále odsouvala a odsouvá léčbu vážného onkologického onemocnění.

„Z počátku byl pokles pacientů daný limitovanou péčí během epidemie. Nyní již normálně fungujeme, máme plnou kapacitu, a přesto je pokles počtu odhalených onemocnění dramatický. Onkogynekologická centra napříč Českou republikou zaznamenala o šedesát procent méně zachycených pacientek se zhoubným onemocněním ve srovnání s loňským rokem. Fakt, že pacientky nepřijdou, neznamená, že onemocnění vymizela. Naopak. Jen bohužel nejsou včas diagnostikovaná. Přitom právě doba, kdy se nemoc podchytí, je klíčová pro případné vyléčení pacienta,“ uvedl prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí Onkogynekologického centra VFN a 1. LF UK. 

Lidé by neměli váhat ani při kardiologických či jiných potížích. „Byli jsme opakovaně svědky, že nemocní potíže přecházeli a dostavili se až s nevratnými komplikacemi svého onemocnění. Při chorobách srdce a cév přitom může mít každé malé prodlení závažné následky. Zejména pokud jde o akutní infarkty nebo mozkové příhody, u nich se počítá každá minuta,“ zdůraznil prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC, přednosta II. interní kliniky – Kliniky kardiologie a angiologie VFN a 1. LF UK. Jako riziko hrozící do budoucna se podle něj jeví i pokles socioekonomické úrovně, která je jedním z velmi významných faktorů ovlivňujících kardiovaskulární riziko.

„Ekonomické krize mohou vést jak ke zhoršení životního stylu, tak k nárůstu stresu a frustrace, jež následně urychlí rozvoj aterosklerózy a vznik infarktu či mrtvice. Rád bych proto apeloval na důslednou prevenci cévních onemocnění, dodržování léčby vysokého krevního tlaku či cholesterolu, kvalitní léčbu cukrovky a snahu po odvykání kouření,“ doplnil prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC. 

Jak výrazné důsledky zanedbávané péče v době epidemie nakonec budou, se podle lékařů ukáže v příštích týdnech a měsících. VFN již funguje v běžném režimu, má dostatek ochranných pomůcek, fungující hygienický režim, plný stav otestovaných lékařů i dostatečný počet lůžek. I proto odborníci z VFN apelují na všechny, kteří snad z obav z nákazy Covid-19 návštěvu odborných ambulancí i přes zjevné potíže odkládají, aby se nebáli a objednali se na vyšetření. Více než kdekoli jinde totiž v medicíně platí, že včasné odhalení nemoci může výrazně urychlit léčbu a přispět k úplnému uzdravení.   

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Místa v Česku, která vás pohladí po duši a vyčarují úsměv na tváři

Místa v Česku, která vás pohladí po duši a vyčarují...

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v...

Hoďte starosti za hlavu. Čarokrásná místa, kam můžete...

Nejkrásnější střediska Itálie otevírají a slibují...

Připravte se na léto. Úžasné ostrovy ve Středozemí, o...

Krásná, ale opomíjená města Česka. Kam se vyplatí vyrazit...

Zavřít reklamu