Fakta a mýty o opalování aneb co je opravdu dobré vědět, abyste předcházeli agresivní rakovině kůže

Zdraví 24. května 2020 | 11:50 — Anna Novotná
Melanom je nejagresivnější forma rakoviny kůže a představuje jedno z nejvážnějších onkologických onemocnění. Je sedmým nejčastějším nádorem v ČR, přesto mnozí lidé stále podceňují sílu slunečního záření a vystavují se mu bez ochrany i celé hodiny. Bohužel nesprávné návyky vedou k předčasnému stárnutí kůže a ke vzniku kožních nádorů.
Další 4 fotografie v galerii
Melanom je sedmým nejčastějším nádorem v ČR / Depositphotos/JumpStory

Rakovina kůže je velmi časté nádorové onemocnění, které se často vyskytuje u starších pacientů, ale nevyhýbá se ani mladším lidem, ani dětem!

Ještě před tím, než vystavíme své tělo slunečním paprskům, si klademe několik otázek: Stačí, když použijeme ochranný faktor obsažený v make-upu? Neubírá nás silný SPF faktor o vitamin D? Bude nám na koupališti stačit, natřít se ochranným faktorem jednou, a chráněni budeme až do večera? Abyste se už nemuseli trápit hledáním odpovědí na tyto otázky, odpovíme vám.

UVA a UVB paprsky 

Často z různých zdrojů slýcháme, jak silné je sluneční záření a jaké neblahé důsledky může mít na naše zdraví, ale jen málokdo umí rozlišit UVA od UVB paprsků, o kterých je vlastně řeč.

Až 95 % z celého UV záření tvoří UVA paprsky, které procházejí tmavými mraky, smogem, sklem či okny. Dokonce se odrážejí i od sněhu a písku. Pronikají proto bez problémů i do dermis, tedy hlubší vrstvy kůže. Nežádoucí účinky slunečního záření jsou způsobené v převážné míře jeho UV složkou, tedy ultrafialovým zářením UVA a UVB. 

Co je to SPF?

Už tedy víme, že UVA paprsky generují množství volných radikálů, redukují elastin v pokožce a tudíž urychlují její stárnutí a způsobují abnormální buněčnou produkci. Ačkoliv UVB paprsky nepronikají mraky ani okny, dokonce ani nepřecházejí hluboko do kůže, stále stimulují tvorbu melaninu. Dokáží pokožku spálit a vytvářejí volné radikály ve vrchní vrstvě kožní tkáně. Nejvíce nás ohrožují během dne od 10. hodiny ranní do 16. hodiny odpolední. Právě v této rizikové době bychom měli nejvýrazněji dbát na důslednou aplikaci ochranného faktoru v krémech či sprejích, nazývaného SPF (Sun Protection Factor).

Hodnoty SPF se liší v závislosti na jednotlivých produktech, ale obecně platí, že čím má člověk bledší pokožku, tím vyšší faktor by měl používat. Hodnota SPF obsažená v produktu vyjadřuje násobek času, kdy můžeme být na slunci, aniž bychom se spálili.

Jak často SPF obnovovat

Aby byl účinek ochranného filtru zaručený, je nezbytné obnovovat jeho aplikaci každé 2 až 3 hodiny! Pokud se člověk koupe, tak je aplikace nutná po každém návratu z vody.

Co snižuje účinek SPF

Snižování účinku ochranného faktoru během dne zapříčiňují běžné vlivy, jako je pocení, utírání, pobyt ve vodě a další. Z tohoto důvodu se doporučuje jeho opakované nanášení.

Kdy ochraný SPF filtr nanášet a jaké množství

Chemický filtr je třeba nanášet 15 až 20 minut před pobytem na slunci, u minerálního není potřeba čekat, ten účinkuje ihned. Co se týče množství, tak na obličej a krk stačí přibližně obsah jedné čajové lžičky a opětovně aplikovat by se měl během již zmíněných dvou až tří hodin. Pokud chodíme do vody, tak častěji. Reaplikaci skutečně nelze podceňovat, protože žádný SPF produkt, ani 50, pokožku nechrání celý den jednorázově.

Mýty a fakta o opalování

Mýtus: Pravidelným a častým nanášením krémů s vysokým ochranným faktorem jeho organismus ze slunce nezíská zdraví prospěšný vitamin D. To je omyl! V praxi to funguje tak, že kůže vystavena UVB záření automaticky vytváří vitamin D, přičemž jí na vytvoření potřebného množství postačuje od 5 - 30 minut denně na slunci. Po pár minutách se obvykle syntéza vitaminu D zastaví, protože dosáhne potřebné hladiny a nevytváří si ho do zásoby.

Fakt: Protože v současnosti musíme na obličeji nosit ochranné roušky, dermatologové nedoporučují aplikovat si pod ni hutné krémy s ochranným faktorem. Pleť pod rouškou nedýchá, potí se, a tak bychom jí mohli škodit. Ochranný faktor je však třeba nanášet na zbytek obličeje, který je vystaven slunečnímu záření.

Mýtus: Jestliže použijeme ochranný faktor 20 a následně 30, máme na sobě faktor 50. To v žádném případě neplatí! SPF se nekumuluje.

Fakt: Děti do jednoho roku musíme před sluncem chránit, jak jen to je možné, a to používáním nejvyššího ochranného faktoru spolu se stínícím oblečením, kloboučkem a pobytem ve stínu.

Mýtus: Nespotřebované krémy s obsahem SPF můžete použít i následující léto. Není tomu tak, protože zde platí, že účinek ochranných látek se časem snižuje.

Fakt: V našich končinách zcela stačí používání SPF 20 nebo 30, 50 je dobré používat u moře.

Mýtus: SPF 50, respektive 60, je dvakrát tak účinný jako SPF 30. Ne! Mezi hodnotou SPF 30 a SPF 50 je už jen minimální rozdíl. SPF 30 blokuje 97 % UVB paprsků a SPF 50 blokuje 98 %.

Fakt: Melanom je nejagresivnější forma rakoviny kůže a představuje jedno z nejvážnějších onkologických onemocnění. Je sedmým nejčastějším nádorem v ČR.

Mýtus: Make-up s obsahem SPF je dostatečná ochrana. Omyl! Množství zkrášlujících produktů na trhu se sice pyšní tím, že po jejich aplikaci již nemusíme používat jiný ochranný faktor, jelikož jsou o něj totiž obohaceny. Odborníci se však s tímto tvrzením neztotožňují. I zde platí, že účinné látky po pár hodinách ztrácejí na své síle, navíc, abychom dosáhli intenzity ochranného faktoru uvedeného na obalu, museli bychom mít na tváři údajně až 7x větší množství make-upu, než je obvyklé. Určitě je proto lepší, když se samostatně aplikuje make-up a krém s ochranným faktorem. Pokud se vám v průběhu dne nechce každé tři hodiny líčení obnovovat, chraňte si obličej velkými slunečními brýlemi, případně kloboukem. Psali jsme také: Nehty řeknou hodně o vašem zdraví. Dokonce mohou prozradit i závažné nemoci.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru nejkrásnějších trhů

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru...

Jak vybrat ideální turistickou obuv?

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném...

Spravte si náladu. Víkend v pohádkové vesničce vás nadchne...

Podivné památky s neobjasněnou historií i nejasným účelem....

Nejkrásnější podívaná světa. Děje se každý den, přesto...

Zavřít reklamu