Vyrobte si hojivou mast z netřesku. Vyhladí ztvrdlé paty, odstraní kuří oka i bradavice

Zdraví 25. června 2020 | 10:24 — Helena Malá
Jestliže máte na zahradě netřesk, vyrobte si z něj hojivou mast. Získáte tak ohromného léčivého pomocníka, který vám pomůže vyřešit celou řadu neduhů. Od ztvrdlých pat přes kuří oka a bradavice až po ošetření drobných odřenin či spálené kůže od sluníčka.
Další 3 fotografie v galerii
Z netřesku si můžete připravit hojivou mast na kožní problémy / Depositphotos

Netřesk má velice podobné účinky na naši kůži jako aloe. Je považován za jeden z nejbezpečnějších přírodních léků na pokožku s téměř žádnými nežádoucími účinky. Používají se jeho podélně rozříznuté listy, které můžete vnitřní stranou přikládat přímo na postižené partie, nebo stejně aplikovat šťávu a gelovitou tekutinu z vnitřku listu.

Šťáva z netřesku je chladivá a obsahuje mnoho výživných látek, má dezinfekční účinek a působí protizánětlivě. Netřesk má ohromné hojivé účinky.

  • Pomůže při popáleninách, opařeninách, omrzlinách a spálení sluncem.
  • Ulevuje při štípnutí hmyzem, zmírňuje svědění, zarudnutí a otok.
  • Můžete ho použít i na menší poranění kůže, škrábnutí a odřeniny, urychluje hojení a snižuje riziko zanícení.
  • Šťáva a listy z netřesku se dříve běžně používaly na léčení vředovitých a zánětlivých nemocí kůže, dokonce i pro léčení očních zánětů, kdy se do oka přímo kapala šťáva z listů.
  • Šťávu můžete aplikovat i na změkčení ztvrdlé kůže např. na chodidlech, nebo na hydrataci příliš vysušené a namáhané pokožky rukou a loktů.

Netřeskový krém

Na všechny možné kožní problémy lze použít nejen netřesk samotný, ale pro lepší aplikaci si můžete doma snadno vyrobit hojivý netřeskový krém. Po několikadenní aplikaci na zrohovatělé paty a jiná otlačená místa budete pociťovat velkou úlevu. Jestli vás trápí bradavice a kuří oka, s pomocí krému se jich zbavíte.

Co budete potřebovat:

  • 1/2 malého hrnku listů netřesku
  • 1/2 hrnku kokosového oleje
  • 1 lžíci mandlového nebo olivového oleje

Postup:

Odebírejte lístky z velkých rostlin, z každé tak 5 ks. Lístky nestříhejte, ale opatrně odtrhněte. Dužnaté listy omyjte a nechte zcela oschnout. Rozmělněte v hmoždíři nebo rozmixujte. Takto vzniklý gel propasírujte přes jemné plastové sítko. Šťávu pak opatrně promíchejte s kokosovým olejem, který předem zahřejte na 30-40 stupňů Celsia. Ne víc! Tato teplota zcela postačí k rozpuštění tuhého oleje. Nakonec přidejte lžíci mandlového oleje.

Dobře vymíchané suroviny opatrně nalévejte do malých čistých suchých skleniček s víčkem a uchovávejte v lednici. Zde takto připravený krém vydrží měsíc i dva.

Jak krém a netřesk používat

Pokud se chcete pomocí krému zbavit bradavice nebo kuřího oka, naneste jej na postižené místo, kdykoli si vzpomenete. Na noc použijte kousek lístku, jemně ho pomačkejte a přiložte přímo na bradavici nebo kuří oko a přelepte nebo zavažte tak, aby byl lístek na určeném místě celou noc. Léčba bude trvat asi 3-4 týdny.

Krém se hodí také pro ošetření drobných odřenin a zarudlé pokožky od sluníčka. Určitě nic nezkazíte ani použitím na ekzémy a při bodnutí hmyzem.

Pokud do receptu přidáte navíc 2 lžíce bambuckého másla, získáte výborný balzám na rty, který působí jako prevence proti oparům. Když už se opar objeví, nezoufejte. Neředěnou šťávu si kápněte na prst a potřete jí opar nebo aft. Proti oparům a aftům lze jednoduše připravit také kloktadlo, kdy lžičku netřeskové šťávy smícháte s 0,5 dcl vody a pravidelně vyplachujete ústa vždy ráno a večer. O tom, jak si z netřesku připravit med, čaj či olej na bolavé uši, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru nejkrásnějších trhů

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru...

Jak vybrat ideální turistickou obuv?

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném...

Spravte si náladu. Víkend v pohádkové vesničce vás nadchne...

Podivné památky s neobjasněnou historií i nejasným účelem....

Nejkrásnější podívaná světa. Děje se každý den, přesto...

Zavřít reklamu