Co všechno dokáže prozradit barva a konzistence vaší krve při menstruaci

Zdraví 27. července 2020 | 10:49 — Anna Novotná
Menstruace nepatří k těm nejpříjemnějším aspektům ženského života, pro lidstvo je ale nezbytná. Každá žena by přitom měla být během periody hodně obezřetná, dokáže totiž o jejím těle říct víc, než si myslí. Barva i intenzita krvácení se během menstruace mění. Krev může být světle růžová až tmavě hnědá. Její podobu a průběh ovlivňuje stres, hormony i úbytek nebo přibývání na váze.
Další 2 fotografie v galerii
Barva krve během menstruace napoví, na co dát pozor / Depositphotos

Normální je, když se barva krve a její textura prolíná od jasně červené až do hnědé nebo černé. Tyto změny do tmavé barvy mohou být známkou toho, že krev byla v děloze delší dobu a neodešla ihned. To je normální jev, který by neměl být důvodem k obavám. Některé ženy však mají pocit, že se něco děje, a chtějí znát všechny důvody proměn jejich menstruace.

Barva krve

Růžová

Jednoduchým vysvětlením růžové barvy krve je konec menstruačního cyklu. Pokud však zaznamenáte růžovou barvu krve v půlce menstruačního cyklu, může to znamenat rané těhotenství, hormonální nerovnováhu nebo onemocnění reprodukčních orgánů.

Světle červená

Světle červená barva naznačuje, že váš menstruační cyklus je zcela v pořádku a bez potíží. Pokud však menstruace trvá déle než 7 dní a krev je i nadále červená, měly byste navštívit lékaře.

Tmavě červená

Pokud se v polovině menstruačního cyklu objeví tmavě červená krev, je to zcela v normě. Pokud však je krev i nadále tmavě červená, může to být známkou počínajícího potratu nebo přítomnosti nezhoubného nádoru. 

Červeno-oranžová

Taková barva může znamenat infekci. Můžete také cítit nepříjemný zápach podobný hnilobě. Okamžitě navštivte gynekologa.
Hnědo-černá

Hnědá nebo černá krev

Hnědá nebo černá krev může vypadat děsivě, ale nemějte obavy. Jde pouze o krev, která zůstala v děloze. Obvykle je to úplně normální.
Měly byste zbystřit jen v případě, že pod vrstvou této barvy zaznamenáte oranžovo-žlutou. To může být příznakem infekce.

Konzistence krve

Větší sraženiny 

Srážení krve je znamení těžšího období. Když tělo řeší silnější krvácení, vytváří se takzvané antikoagulanty, které zabraňují srážení krve. Během některých těžších období, není dostatek času na to aby se tato látka vytvořila, a to vede ke tvorbě sraženin. Tyto krevní sraženiny se mohou objevit v libovolné barvě krve, ale jsou obvykle tmavé. To je proto, že starší krev, která se hromadí v děložní stěně vytváří silnější menstruaci. 

Kluzká, rosolovitá

 Kluzká a rosolovitá krev může být smíchaná s hlenem z děložního hrdla. Cervikální hlen se běžně vyskytuje v pochvě, a po smíchání s menstruační krví, která je lehká, může dát dohromady kluzkou gelovitou strukturu. Tato krev je během menstruace nejčastější. 

Řídká, vodovatá 

U této krve je je zabráněno srážení. Může to být způsobeno silnou a rychlou menstruací. Obvykle je krev jasně červená je také smíchaná s hlenem děložního hrdla.

Tkáňovitá 

Vzhled endometriální tkáně v krvi, může být příznakem potratu, pro které je nutné okamžitě navštívit lékaře.Pokud často používáte tampony, je možné, že během menstruace začíná odcházet i část děložní sliznice. Časté používání tamponů nedoporučujeme, pokud to není zcela nutné.
 
Ve většině případů, jsou změny krevní barvy a textury normální a není důvod k obavám. Existuje jen několik případů, nicméně, když budete mít podezření na abnormalitu, kontaktujte svého gynekologického lékaře. Psali jsme také: Tuk usazený v těle může znamenat různé poruchy organismu. Záleží na tom, kde se nejvíce ukládá.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu