Jak zmírnit bolesti kloubů při artróze

Zdraví 02. srpna 2020 | 09:49 — Anna Novotná
Bolí vás koleno či kyčle? Cítíte, že klouby už nefungují tak, jako dříve? Pravděpodobně to bude artrózou, onemocněním kloubů, při němž dochází k zániku kloubní chrupavky, která tlumí nárazy a snižuje tření mezi kloubními plochami. Jak bolest zmírnit, poradíme v následujícím článku.
Další 4 fotografie v galerii
Bolesti se stupňují a vedou i k poškození okolních tkání / Depositphotos

Zničení chrupavky omezuje funkci kloubu. Objevují se bolesti, které se stupňují, a dochází k druhotnému postižení okolních tkání. Nejčastěji je artrózou postižen kyčelní kloub, koleno, klouby páteře a drobné klouby na rukou. Někdy je nutné kloub nahradit protézou.

Reagujte na bolesti okamžitě

Pokud vás začne bolet nějaký kloub, okamžitě začněte s protiopatřeními. Především začněte popíjet ledvinové čaje. Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na draslík, jako jsou meruňky, slívy, broskve i sušené, bílé fazole, hrách, vlašské ořechy a telecí maso. Naopak omezte nebo úplně škrtněte brambory a veškeré lilkovité rostliny (například i rajská jablíčka), které nepříznivě působí na ledviny a jsou nevhodná při artróze.

Želatina v různých podobách

Organismu dodávejte želatinu v různých podobách, která pomáhá při kloubních obtížích. Uvařte třeba sulc z telecích kostí a kůže. Působí jako želatinové přípravky. Nezapomeňte rovněž zvýšit přísun vitaminu C, který zlepšuje funkční vlastnosti kolagenu, jež je součástí pojiva chrupavky.

Černý rybíz, rakytník, kysané zelí

Vitamin C můžete získat z listové zeleniny, černého rybízu, rakytníku a přes zimu jezte kysané zelí a pijte šípkový čaj. Důležité je i snížení nadváhy a také pohyb. Pomáhají také aromaterapeutické masáže pomocí rostlinných olejů, při nichž se masírují postižené tělesné části. Ranní ztuhlost zase uvolní teplá koupel nebo sprcha.

Obklady na klouby postižené artrózou

Vhodné jsou bahenní zábaly, které jsou dnes ve speciálních prodejnách k dostání. Blahodárně působí i parafínové zábaly. Parafín dobře prohřívá a prokrvuje tkáň. Výborné jsou i termální lázně.

Do lahvičky francovky vložte 14 hřebíčků, nechte dva dny stát a přeceďte. Pak potírejte bolavé klouby, nejlépe na noc.

Vyzkoušené jsou i obklady z čerstvého strouhaného křenu selského a roztlučeného čerstvého hořčičného semene v poměru 1 : 1. Do gázy zabalte tenkou vrstvu připravené směsi a dejte na postižené místo. K rozdrcenému hořčičnému semenu můžete přidat trochu teplé vody, aby se směs spojila. Nejdříve ale na pokožce udělejte zkoušku, jestli nevznikne alergická reakce. Před zábalem můžete kloub mírně promasírovat kartáčem a zábal nechte působit 20 minut. Psali jsme také: Poznejte včas zánět slinivky břišní. Při zanedbání může skončit fatálně.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale mají spoustu vychytávek: vymyslí hru na pobavení, či ugrilují steak

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Zavřít reklamu