Když vás trápí lupy, nezoufejte. Jde s nimi bojovat i pomocí surovin, které máte doma

Krása 16. září 2020 | 10:54 — Klára Sanders
Každý z nás má ve vlasech lupy. Na zdravé pokožce jsou ale tak malé, že je okem ani nezahlédneme. Problém s lupy začíná až ve chvíli, kdy se suché nebo mastné kousky kůže začínají odlupovat a tvoří ve vlasech shluky nevzhledného bílého poprašku, který je pro většinu z nás nepříjemným faux pas.
Dalších 5 fotografií v galerii
Lupy se mohou objevit ve vlasech, vousech, ale i v obočí / Depositphotos

Lupy trápí až polovinu lidské populace. Mohou se objevit ve vlasech, ve vousech nebo v obočí. Příčinou, proč se lupy tvoří, mohou být záněty, infekce, mykózy, ale také časté mytí vlasů.

Většina lidí, kteří zjistí, že se jim v hlavě tvoří lupy, si začnou obvykle vlasy mýt častěji a tím problém jen stupňují. Pokud se tedy nechcete dostat do začarovaného kruhu a mít lupů ještě více, musíte zvolit jiný postup.

Lupy existují mastné a suché. Běžnější jsou suché, které jsou většinou velmi dobře zvládnutelné.

Suché lupy

Vznik suchých lupů ovlivňuje zrychlený proces odlupování, ale svou roli hraje i mastnota pokožky hlavy. Jelikož v tomto případě je produkce mazu slabší a odlupování rychlejší, objeví se bílé částečky epitelu. Mohou být způsobeny i chladným počasím v zimě, protože rozdíl mezi suchým teplem uvnitř a vnějším chladným vzduchem znamená pro pokožku hlavy šok. Čili příčinou vzniku suchých lupů může být už jen to, že v zimě nenosíte čepici. Suché lupy jsou charakteristicky bílé.

Mastné lupy

V případě mastných lupů jde o seboroickou dermatitidu, která je charakteristická mastnými žlutými lupy až ložisky, které zůstávají přilepené k pokožce hlavy a k vlasům. Seboroická dermatitida postihuje především kojence, ale i dospívající a dospělé. Zatímco seborea u kojenců odezní obvykle po několika týdnech, v dospělosti se často vrací a je nutné ji léčit. Její výskyt se v populaci odhaduje na 3 - 5 %. Příčiny vzniku seborey mohou být různé. Může to být dáno genetikou, zvýšenou hladinou testosteronu, stresem
neurologickými poruchami, gastrointestinálními obtížemi, klimatickými změnami, nadbytkem vitaminu A, nedostatkem vitaminů skupiny B nebo osídlením kožního povrchu lipofilní kvasinkou Malassezia. 

Jak zvládnout problém s lupy 

Při lehčích formách postižení se problém dá zvládnout relativně jednoduše.

  • Pořiďte si vhodný léčivý šampon.
  • Dopřejte pokožce důkladnou hydrataci.
  • Myjte si vlasy méně často.
  • Zvyšte spotřebu vitaminů skupiny B.
  • Sušte vlasy volně na vzduchu, pokožka hlavy nereaguje dobře na horký vzduch z fénu.

Léčba seboroické dermatitidy – tedy závažnější formy postižení, vyžaduje trpělivost a čas. Léčbu bude třeba s největší pravděpodobností opakovat, protože v tomto případě hrozí i recidiva. Pro léčbu lupů ve vlasech se doporučují zejména léčivé šampony, které obsahují látky s keratolytickým, antimykotickým nebo protizánětlivým účinkem.

Zafunguje i ústní voda nebo sůl

Přípravky a šampony z lékárny na lupy dobře zabírají, ale pokud chcete ušetřit peníze, můžete vyzkoušet i jiné metody, jak s lupy zatočit. Babských rad existuje opravdu mnoho.

Ústní voda

Na přelomu století účinkovala ústní voda v reklamě i jako lék na lupy. Zkuste její sílu v boji proti lupům i vy. Vemte si tampon, nalijte na něj trochu ústní vody a potřete jím pokožku hlavy vždy před spaním. Ráno si pak vlasy umyjte. Postup opakujte jeden až dva týdny.

Jedlá soda

Soda funguje na mnoho věcí, a to i na lupy. Hrst sody rozmíchejte s vodou a tuto směs naneste na vlhkou pokožku hlavy. Nejenže vás zbaví lupů, ale tento trik používají i modelky, aby zbavily své vlasy zatěžující chemie z gelů a laků na vlasy.

Jablečný ocet

Také jablečný ocet na lupy funguje. Po klasickém umytí vlasů si stačí opláchnout vlasy jablečným octem ředěným v poměru 1 : 1 s vodou. Je pravdou, že vám po aplikaci nebudou vlasy zrovna dvakrát vonět, ale nebojte. Než uschnou, octový zápach se vytratí.

Sůl

Jakkoliv to zní zvláštně, i sůl údajně na lupy dobře zabírá. Pokud tento trik chcete vyzkoušet, vmasírujte sůl do suché pokožky hlavy. Sůl působí jako peeling, napomáhá odlupování pokožky a její dezinfekční účinky zabrání tvorbě lupů. Samozřejmě si pak nezapomeňte vlasy umýt.

Jogurt

Mnoha lidem se osvědčil také jogurtový zábal. Budete potřebovat jeden bílý jogurt. Ten vetřete do pokožky hlavy a nechejte 15 minut působit. Po uplynutí doby jogurt z vlasů vypláchněte. Jogurt vsákne přebytečný maz, vápník, který obsahuje, je výživou pro vlasy i pokožku hlavy. Výsledkem jsou hedvábné vlasy bez lupů. Psali jsme také: Vyzkoušejte trik na mastné vlasy. Za pár minut budou vypadat jako umyté

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Nejžhavější destinace letošního podzimu. Tajemná a stále...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Češi cestují jak o život. Pozor by si ale měli dát na dvě...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Není otázkou zda, ale kdy. Evropu čeká katastrofa...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu