Rakovina není jediné vážné riziko, kterému se kuřáci vystavují

Zdraví 09. listopadu 2020 | 17:42 — Klára Sanders
Kouření mělo v 19. století a na začátku 20. století jistý společenský význam a bylo považováno za symbol určité společenské úrovně. Na začátku století 21. byla však prokázána jeho škodlivost spojená se vznikem karcinomu plic a dalších onemocnění, a je proto proti němu vedena rozsáhlá kampaň.
Další 3 fotografie v galerii
Statistiky ukazují, že na celém světě kouří až 1,3 miliardy lidí / Pixabay

To, že kouření škodí zdraví, je všeobecně známá věc. Přitom statistiky ukazují, že na celém světě kouří až 1,3 miliardy lidí. Zároveň každoročně umírá 4 800 000 na následky kouření. V praxi to znamená, že každou hodinu zemře kvůli své závislosti na nikotinu 560 lidí, za den pak 13 400 lidí, ale jejich počet se neustále zvyšuje.

Většina lidí si bohužel dostatečně neuvědomuje rizika, která jsou s kouřením spojená. Myslí si, že se jich rakovina ani jiné nemoci netýkají a že nějakým zázrakem uniknou. Ano, je pravda, že se někteří kuřáci dožijí ve zdraví i devadesáti let, stejně tak určitě existuje někdo, kdo desetkrát kopl do vosího hnízda a nedostal ani jedno žihadlo.

Pravděpodobnost onemocnění rakovinou plic

Nicméně pravděpodobnost, že rakovinou onemocníte, je vcelku vysoká. Při vykouření deseti cigaret denně vzroste pravděpodobnost onemocnění 5x. Když kouříte denně krabičku, riziko je až 20x vyšší. Pokud jste opravdu silný kuřák a denně si zapálíte víc jak 35x, riziko vzniku nádoru plic je 40x vyšší než u člověka, který nekouří.

Hrozí i další typy rakoviny a jiná onemocnění

Myslíte si, že rakovina plic je jedinou hrozbou? Když vynecháme plíce, rakovina se může týkat i dalších orgánů jako například hltanu, hrtanu, jícnu, ledvin, močového měchýře, slinivky břišní, střev, žaludku, žlučníku, u žen děložního krčku, ale také ústní dutiny včetně jazyka.

Kardiovaskulární choroby

Kouření také zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu cév v lidském organismu, ale hlavně vede k nedostatečné výživě srdeční tkáně. Na kardiovaskulární onemocnění v Čechách umírá téměř polovina obyvatel, z nichž téměř čtvrtina onemocní kvůli kouření. Nikotin také urychluje kornatění cév a způsobuje například infarkt myokardu.

Nedostatečně prokrvené končetiny

Jedná se o nemoc především mladých kuřáků, která postupně vede ke zhoršené průchodnosti cév. Může se dokonce stát, že začnou vznikat krevní sraženiny v cévách končetin, které vedou k menším nebo větším nekrózám. V nejhorším případě musí být dokonce provedena amputace končetiny nebo její části.

Znehodnocení krve

Dlouhodobé kouření způsobuje zvýšenou srážlivost krve, která především u žen v kombinaci s užíváním hormonální antikoncepce může způsobit vznik plicní embolie, která se nechvalně pyšní vcelku vysokou úmrtností.

Kouření a neplodnost

Plodnost je dána mnoha faktory, ale je prokázáno, že jak ženy, tak muži, kteří kouří, mají nižší schopnost zplodit potomstvo. U mužů kouření ovlivňuje především množství objemu ejakulátu, snižuje počet, hustotu a kvalitu spermií, ale i jejich pohyblivost. Každá další cigareta má vliv i na erekci, která může být narušena, ba dokonce znemožněna. U žen se kouření podepisuje na poškození funkce vaječníků, nižší produkci vajíček, snížené pravděpodobnosti uhnízdění vajíčka a donošení dítěte, ale způsobuje i časný nástup menopauzy.

Toto je výčet jen některých chorob, na které si s každou další zapálenou cigaretou zaděláváte. Opravdu vám cigarety chutnají natolik, abyste si kvůli nim dobrovolně ničili zdraví a výrazně zkracovali život? Psali jsme také: Strašák jménem rakovina hrtanu. Nepodceňujte prevenci a odhalte příznaky včas

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Spice Girls se mají dát dohromady. Proč ale Victoria Beckham nechce a comeback skupiny opět bolokuje?

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Při sušení hub nezapomeňte dodržovat určitá pravidla. Při...

Ředkvičky, mrkve a další druhy zeleniny, které hravě...

Sklizeň mrkve. Jak rozpoznat, že je perfektně zralá a kdy ji...

Motýl, který v zimě létá do teplých krajů a umí pískat....

Využití olivového oleje v domácnosti a na zahradě. Bude vám...

Zavřít reklamu