Pokud máte strach z každé jeho reakce, pravděpodobně žijete s manipulátorem

Vztahy 27. prosince 2020 | 10:28 — Klára Sanders
Život s manipulátorem není žádný med. Bojíte se, jak zareaguje na téměř vše, co děláte. Jak se oblékáte, chováte, jestli jste dobře uvařila večeři. Možná vám to ze začátku přijde normální, ale normální to není. Poradíme vám pár rad, jak nad manipulátorem vyzrát.
Další 1 fotografie v galerii
Život s manipulátorem není žádný med / Vera Arsic/Pexels

Ve zdravém vztahu se má člověk cítit dobře a svobodně. V dnešní době není úplně jednoduché si najít partnera na dlouhodobý vztah, a proto se mnoho lidí snaží udržet vztah za každou cenu a nechá si líbit věci, které by neměl. Největší problém potom je, že si takový člověk ani neuvědomuje, že žije po boku manipulátora. Jen se vedle dotyčného necítí dobře.

Jak poznat manipulátora

Obecně platí, že manipulátor ze všeho vyjde vždy jako ten lepší, chytřejší, schopnější a odolnější. Rozpoznat ho lze i podle těchto kritérií:

  • Navozuje u druhých pocity viny, on naproti tomu vyjde z každé konfrontace jako bezchybný.
  • Druzí nesmějí nikdy změnit názor, on sám kdykoli, ale nikdy to nepřizná.
  • Často se odvolává na morálku.
  • Nesděluje své potřeby a žádosti jasně.
  • Odpovídá často neurčitě, obecně, mění rozhodnutí na poslední chvíli.
  • Mění téma uprostřed hovoru, bez omluvy.
  • Závidí, lže, překrucuje, vydírá, dělá ze sebe oběť.
  • Nesnáší kritiku, ale sám druhé kritizuje.
  • Nedbá na práva a potřeby druhých, je egocentrický.
  • Není s ním možná dohoda, v konfliktu chce vždycky vyhrát, nikdy neuzná svou nepravdu.

Život s manipulátorem není jednoduchý

Lidé, kteří žijí s manipulátorem, prožívají denně velmi krušné chvíle. Jejich partner je ustavičně ponižuje a přesvědčuje o jejich neschopnosti. Manipulátor dokáže zkritizovat prakticky cokoliv. Často se chová tak zákeřně, že vás doma ponižuje, ale venku na veřejnosti naopak vychvaluje. Jedná vždy podle toho, co v daný okamžik považuje za nejvýhodnější. Mnohdy nutí manipulátor svého partnera k izolaci. Navenek přitom dotyčný působí jako milující manžel nebo manželka. Nejlepší je žít v rovnocenném vztahu.

Jak zabránit manipulaci

Základním odrazovým můstkem je si vůbec uvědomit, že jste obětí manipulátora. Když si tuto skutečnost připustíte, je třeba sebe sama přesvědčit, že se vám to nelíbí a nenecháte si takové jednání líbit ani od člověka, kterého milujete.

I když i odborníci se shodují, že zvítězit nad manipulátorem není jednoduché, není to ani nemožné. Klíčové je změnit vlastní myšlení.

Drtivá většina obětí manipulátora reaguje na kritiku ze strany partnera buď obranou nebo útokem. Ani jedna cesta ale není dobrá. Naopak, obě tyto metody manipulátora ještě více povzbudí v jeho chování. Hlavní pravidlo proto zní: neobhajujte se, ale naučte se zacházet s kritikou.

Podle psychoterapeutů je nejúčinnější zbraní v komunikaci s manipulátorem takzvaná kontramanipulace. Jde v podstatě o krátké odpovědi respektující kritiku druhého, ale bez nutnosti obhajovat sebe sama. Když změníte své myšlení, reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Kontramanipulaci je však nutné se naučit dobře používat.

Pokud vám například někdo řekne, jak jste neschopný, odpovězte mu, že vás mrzí, že vás takhle dotyčný vidí. Pokud se bude v kritice odkazovat na další lidi (například, že všichni říkají, jak jste nemožný), zeptejte se, kdo přesně to tvrdí nebo kdy to kdo řekl. Vyžadování konkrétní odpovědi totiž manipulátora obvykle zažene do kouta, protože nemá odpověď, nikdo to většinou ani neříkal. Jakmile odhalíte, že jste pod vlivem manipulátora, brzy se zbavíte pocitů viny, které ve vás manipulátor hluboce zakořenil. Výsledkem bude, že se začnete cítit mnohem lépe a svobodněji. Psali jsme také: Přestaňte se obklopovat takzvanými toxickými lidmi a hned budete spokojenější

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unylá reklama netáhne, zájem znuděných klientů lze získat jen neotřelou originalitou

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Zavřít reklamu