Pokud se chcete začít hýbat, vyzkoušejte tai-či. Sport, který vás naplní klidem a spokojeností

Zdraví 14. ledna 2021 | 09:28 — Klára Sanders
Tai-či je vhodný druh pohybu pro každého, kdo se cítí vyčerpaně. Toto cvičení je zaměřené na dýchání a sbírání energie z přesně daných pohybů. Můžete cvičit venku i vevnitř. Navíc začít můžete v jakémkoliv věku.
Další 4 fotografie v galerii
Ladné taneční pohyby jsou pro tai-či charakteristickým znakem / Depositphotos

Tai-či je označení pro čínské bojové umění, které v současnosti pěstuje mnoho lidí jako cvičení pro zdraví a zlepšení kvality života. Ladné taneční pohyby jsou pro tai-či charakteristickým znakem. Toto taoistické cvičení umí odplavit stres a únavu, dodat energii a harmonii. Tento styl bojového umění využívá hlavně sílu protivníka. Je ale vhodný i pro seniory. Tai-či funguje jako zdravotní cvičení, bojový styl, filozofický systém i smysl života. 

Podstata tai-či

Tai-či (někdy psáno také jako Taichi) je starodávný styl bojového umění pocházející z Číny. Je založeno na teorii pěti proměn (základní teorie čínské medicíny) a proměn či (chi) popsané v I‘tingu (Knize Proměn). Či (Chi) je energií, která se nachází ve všem živém. Pokud je její cirkulace poškozena, dotyčný onemocní. Podobně jako moderní fyzikové i příznivci tai-či jsou přesvědčeni, že vše se skládá z energie. Mladí lidé obvykle tai-či trénují jako boj, ale starší lidé oceňují spíše jeho zdravotní účinky, které mají kořeny v tradiční čínské medicíně. Pomocí pomalých pohybů, které musejí být velmi precizně vedeny, dochází při cvičení k uvolnění svalstva i psychického napětí. 

Odkud cvičení pochází

Za tvůrce sestavy tai-či je považován taoistický filosof a světec Chan San Feng, který žil ve 13. století. Hlavní myšlenkou tai-či bylo dosáhnout a udržet si zdravý a harmonický stav těla, duše i mysli, a to v souladu s Tao, které je považováno za zdroj veškeré existence. Širší veřejnosti zprostředkoval cvičení Yang Luchan, který se stal hlavním cvičitelem bojových mění armády dynastie Qing. Taoistické tai-či pak vypracoval mnich Moy Lin-shin a v roce 1970 ho představil v Kanadě jako poklad taoistických léčivých umění z Číny. Cílem, kterému zasvětil celý život, bylo zpřístupnit tato umění co nejvíce lidem. Nejedná se však pouze o cvičení. Stoupenci tai-či se věnují také meditacím, relaxaci, práci s dechem, zdravé životosprávě, masážím atd. 

Cvičení v podobě sestav

Tai-či se skládá z různých pohybů, které obvykle napodobují zvířata a přírodu. Podle toho, z kolika prvků se určitá sestava skládá, má pojmenování. Existují proto sestavy s názvy „108 prvků“, „24 prvků“ a jiné. Některé cvičební sestavy se cvičí s mečem, vějířem či tyčí. Styly se dělí také podle toho, zda jsou spíše zaměřeny na sílu (jang), nebo na jemnost (jin). 

Účinky

Charakteristickým znakem tai-či je fyzické protažení a rotace. Takto dochází k obnovení správné cirkulace, flexibility a k uvolnění napětí. Díky pomalým pohybům a dechu zklidňuje organismus, prohlubuje dýchání a okysličuje. Příznivě působí při léčbě revmatické artritidy, osteoartritidy, Parkinsonové nemoci, roztroušené skleróze aj. Stejně jako i jiná fyzická cvičení podporuje imunitu, správné držení těla a protažení svalů. 

Trénink

Jednotlivé současné školy tai-či se od sebe liší a trénují různé sestavy. Někteří cvičitelé se více zaměřují na nácvik sestavy, jiní spíše na meditaci a dechová cvičení. Pro všechny je ale zásadní pečlivé provedení jednotlivých cviků a prvků, které mají vznešené názvy, např. „Čáp rozpíná křídla“, „Vějíř“, „Poplácání koně“ apod. Velmi pomalé pohyby, důraz na přesnost a správné dýchání jsou vlastní zřejmě všem cvičitelům tai-či. Některé sestavy vypadají spíše tanečně a jiné spíše tvrdě. I proto je oblíbené u všech věkových kategorií, u mužů i žen. Tai-či se cvičí na celém světě a dokonce se v něm také soutěží. Psali jsme také: Domácí vířivka vás v zimě perfektně zahřeje a uvolní. Je dobré vědět, na co se zaměřit při jejím výběru

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v oblíbených destinacích Čechů

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v...

Hoďte starosti za hlavu. Čarokrásná místa, kam můžete...

Nejkrásnější střediska Itálie otevírají a slibují...

Připravte se na léto. Úžasné ostrovy ve Středozemí, o...

Krásná, ale opomíjená města Česka. Kam se vyplatí vyrazit...

Poznejte krásná a dokonale ukrytá místa Evropy, která...

Zavřít reklamu