Pokud se chcete začít hýbat, vyzkoušejte tai-či. Sport, který vás naplní klidem a spokojeností

Zdraví 14. ledna 2021 | 09:28 — Klára Sanders
Tai-či je vhodný druh pohybu pro každého, kdo se cítí vyčerpaně. Toto cvičení je zaměřené na dýchání a sbírání energie z přesně daných pohybů. Můžete cvičit venku i vevnitř. Navíc začít můžete v jakémkoliv věku.
Další 4 fotografie v galerii
Ladné taneční pohyby jsou pro tai-či charakteristickým znakem / Depositphotos

Tai-či je označení pro čínské bojové umění, které v současnosti pěstuje mnoho lidí jako cvičení pro zdraví a zlepšení kvality života. Ladné taneční pohyby jsou pro tai-či charakteristickým znakem. Toto taoistické cvičení umí odplavit stres a únavu, dodat energii a harmonii. Tento styl bojového umění využívá hlavně sílu protivníka. Je ale vhodný i pro seniory. Tai-či funguje jako zdravotní cvičení, bojový styl, filozofický systém i smysl života. 

Podstata tai-či

Tai-či (někdy psáno také jako Taichi) je starodávný styl bojového umění pocházející z Číny. Je založeno na teorii pěti proměn (základní teorie čínské medicíny) a proměn či (chi) popsané v I‘tingu (Knize Proměn). Či (Chi) je energií, která se nachází ve všem živém. Pokud je její cirkulace poškozena, dotyčný onemocní. Podobně jako moderní fyzikové i příznivci tai-či jsou přesvědčeni, že vše se skládá z energie. Mladí lidé obvykle tai-či trénují jako boj, ale starší lidé oceňují spíše jeho zdravotní účinky, které mají kořeny v tradiční čínské medicíně. Pomocí pomalých pohybů, které musejí být velmi precizně vedeny, dochází při cvičení k uvolnění svalstva i psychického napětí. 

Odkud cvičení pochází

Za tvůrce sestavy tai-či je považován taoistický filosof a světec Chan San Feng, který žil ve 13. století. Hlavní myšlenkou tai-či bylo dosáhnout a udržet si zdravý a harmonický stav těla, duše i mysli, a to v souladu s Tao, které je považováno za zdroj veškeré existence. Širší veřejnosti zprostředkoval cvičení Yang Luchan, který se stal hlavním cvičitelem bojových mění armády dynastie Qing. Taoistické tai-či pak vypracoval mnich Moy Lin-shin a v roce 1970 ho představil v Kanadě jako poklad taoistických léčivých umění z Číny. Cílem, kterému zasvětil celý život, bylo zpřístupnit tato umění co nejvíce lidem. Nejedná se však pouze o cvičení. Stoupenci tai-či se věnují také meditacím, relaxaci, práci s dechem, zdravé životosprávě, masážím atd. 

Cvičení v podobě sestav

Tai-či se skládá z různých pohybů, které obvykle napodobují zvířata a přírodu. Podle toho, z kolika prvků se určitá sestava skládá, má pojmenování. Existují proto sestavy s názvy „108 prvků“, „24 prvků“ a jiné. Některé cvičební sestavy se cvičí s mečem, vějířem či tyčí. Styly se dělí také podle toho, zda jsou spíše zaměřeny na sílu (jang), nebo na jemnost (jin). 

Účinky

Charakteristickým znakem tai-či je fyzické protažení a rotace. Takto dochází k obnovení správné cirkulace, flexibility a k uvolnění napětí. Díky pomalým pohybům a dechu zklidňuje organismus, prohlubuje dýchání a okysličuje. Příznivě působí při léčbě revmatické artritidy, osteoartritidy, Parkinsonové nemoci, roztroušené skleróze aj. Stejně jako i jiná fyzická cvičení podporuje imunitu, správné držení těla a protažení svalů. 

Trénink

Jednotlivé současné školy tai-či se od sebe liší a trénují různé sestavy. Někteří cvičitelé se více zaměřují na nácvik sestavy, jiní spíše na meditaci a dechová cvičení. Pro všechny je ale zásadní pečlivé provedení jednotlivých cviků a prvků, které mají vznešené názvy, např. „Čáp rozpíná křídla“, „Vějíř“, „Poplácání koně“ apod. Velmi pomalé pohyby, důraz na přesnost a správné dýchání jsou vlastní zřejmě všem cvičitelům tai-či. Některé sestavy vypadají spíše tanečně a jiné spíše tvrdě. I proto je oblíbené u všech věkových kategorií, u mužů i žen. Tai-či se cvičí na celém světě a dokonce se v něm také soutěží. Psali jsme také: Domácí vířivka vás v zimě perfektně zahřeje a uvolní. Je dobré vědět, na co se zaměřit při jejím výběru

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Golfský proud výrazně zpomalil. Pro Evropu to může mít katastrofální následky

Pravidelné vytírání podlah dá pořádně zabrat. Pořiďte...

Vytáhněte zazimované muškáty. I zažloutlé a neduživé...

Staré džíny je škoda jen tak vyhodit. Jednoduše je...

Spaní na zemi na matraci má své příznivce i odpůrce. Víme,...

Blíží se čas pro jarní výsadbu česneku. Nemůžete sice...

Pořiďte dětem originální zvířátko. Péče o potemníka je...

Zavřít reklamu