Kdo je ráno protivný a bez nálady, měl by si zkusit vstávat dřív

Zdraví 29. dubna 2021 | 18:20 — Marcela Plachá
Mnoho lidí ráno nemůže vylézt z postele. Dokonce bývají podráždění a nevrlí a často je to přejde až pozdě dopoledne. Podle indického učení „ájurvéda“ za to mohou denní cykly. Kdo žije v jejich souladu, cítí se skvěle…
Další 4 fotografie v galerii
Komu se ráno nechce z postele, měl by se sebou něco udělat / Depositphotos

Je to zvláštní, ale někdy jsou ti, co vstali brzy ráno, v lepší kondici než ti, kteří vstávali později. Proč to tak je, vysvětluje odborník na indickou nauku ájurvédu Vasant Lad. 

Denní rytmus

Ájurvéda je nauka, která klade důraz na stravu a celkovou životosprávu. Říká, že denní rutina má velký vliv na průběh celého dne, podobně, jako nás ovlivňují fáze Měsíce, střídání ročních období, životní cyklus i menstruační cyklus. Vasant Lad ve své knize uvádí, že již dávní ájurvédští mudrcové viděli univerzální klíč k dobrému zdraví v nalezení harmonie s přírodou a jejími cykly.

Jako vše v ájurvédě i denní cyklus ovlivňují tři typy energií, tedy váta, pitta a kapha, které se pravidelně střídají ve 4hodinových intervalech. V našem zájmu potom je využít jejich potenciál co nejlépe - tedy k aktivitám a odpočinku ve správnou dobu. Dr. Douillard z webu lifespa.com dokonce tvrdí, že v organismu máme geny, které se zapínají a vypínají v určitých částech dne.

Proč vstávat se slepicemi

Podle ájurvédského učení je ideální probouzet se kolem půl šesté, chvíli v lůžku meditovat a poté si zacvičit. Před 6. hodinou je to kupodivu jednodušší než později. Důvodem je, že od 6 do 10 hodin převládá energie kapha, která je velmi pomalá, těžká a lenivá. Na druhou stranu ráno plíce vykonávají největší aktivitu, a proto je to ideální doba na dechová cvičení. Doporučuje se tedy vstát dříve a kromě protažení, strečinku či jógy se věnovat i dýchání čerstvého vzduchu u okna či na procházce.

Oběd se nemá zapíjet

Zastánci ájurvédy se snaží jíst kolem poledne. Od 10 do 14 hodin vládne energie pitta, která je ohnivá. Pokud je oběd výživný a potěší tělo i ducha, rozhodně po něm nebudete ani ospalí, ani mít chuť na sladké či kávu. Během oběda ani hodinu před ním a po něm se nemají pít žádné studené nápoje. Dovoleno je usrkávání vlažných trávicích čajů.

Kreativní odpoledne

Od 14 do 18 hodin jsou velmi aktivní játra a energie váta, která je spíše klidná a tvořivá. Proto se doporučuje klidná cesta z práce. Ideálně před 18. hodinou by mělo být konzumováno poslední jídlo dne. Později totiž opět kraluje energie kapha, pomalá a těžká, takže pokud potřebujete pozdější večeři, měla by být už jen velmi lehká a snadno stravitelná (tedy nejlépe teplá polévka). Letní ideální večeří by mohla být kopřivová polévka, o které jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Na Marsu bývaly gigantické sopečné erupce, které si lze jen těžko představit. Jeho atmosféra byla plná smrtelné směsi toxických plynů

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Při sušení hub nezapomeňte dodržovat určitá pravidla. Při...

Ředkvičky, mrkve a další druhy zeleniny, které hravě...

Sklizeň mrkve. Jak rozpoznat, že je perfektně zralá a kdy ji...

Motýl, který v zimě létá do teplých krajů a umí pískat....

Využití olivového oleje v domácnosti a na zahradě. Bude vám...

Zavřít reklamu