Za přeplněné čekárny u logopeda mohou často rodiče. Nedělejte stejnou chybu

Děti 14. září 2021 | 11:19 — Kateřina Kofroňová
Často slýcháme názor, že před třiceti lety mluvily děti dříve, lépe a neměly problém s výslovností jednotlivých hlásek tak často, jako je tomu dnes. A je to pravda. Počet dětí, které trpí nějakou formou vady řeči, každým rokem přibývá. Často je to vinou rodičů, nedostatkem komunikace s dětmi a zrychleným tempem dnešní doby.
Další 4 fotografie v galerii
Logopedická cvičení sama o sobě nestačí, zapojit se musí i rodiče / Pexels

Děti jsou často zahlcené všemožnými kroužky od pondělí do pátku, aby se všestranně rozvíjely a také aby měli jejich rodiče čas na realizaci v práci. Na povídání s dětmi nezbývá čas, děti nemají na svůj věk dostatečně rozvinutou motoriku, což jde pak ruku v ruce s vadami řeči a děti končí v čekárnách logopedů.

Někteří rodiče navíc přicházejí do ordinací na poslední chvíli, jejich dítě neumí několik klíčových hlásek a od logopeda čekají, že jejich "problém" vyřeší během pár sezení. Péče logopeda přitom většinou sama o sobě nestačí. Dítě, které má vadu řeči, musí trénovat několikrát denně i doma, za což nesou zodpovědnost hlavně rodiče.

Nedostatek komunikace

Aby dítě správně komunikovalo, potřebuje dostatek mluvních vzorů. V mnoha rodinách však právě tato základní podmínka správného vývoje řeči chybí, jelikož rodiče nemají na povídání čas. Situaci zhoršuje i vzrůstající trend bilingvních manželství, kdy děti sice začnou mluvit dvěma jazyky, ale dělá jim problém vytvořit správně jednoduchou větu. Zpívání písniček, opakování básniček, čtení a vyprávění nebo prohlížení fotek z dovolené udělá v tomto případě zázraky.

Příliš vysoké nároky

Vzrůstá i trend nabídnout dítěti maximální počet podnětů, aby z něj vyrostl schopný člověk, který je úspěšný na trhu práce, mluví několika jazyky a vyniká alespoň v jednom sportu. Rodiče to většinou myslí dobře a chtějí pro dítě to nejlepší, ale netuší, že tím často dítěti spíš škodí a přehnaně ho zahlcují. Přičemž samozřejmě záleží na věku dítěte. Ale pokud pětileté dítě umí skvěle tenis, anglicky zazpívá tři písničky, ale neumí nakreslit postavu a nezvládá základní hlásky, je něco špatně. Pětileté dítě potřebuje rozvíjet motoriku a ne vyhrávat turnaje v počítačových hrách.

Zrychlené tempo

Mobily, počítače a televize také hrají svou roli. Děti začínají s jejich používáním příliš brzy, často jim je rodiče sami dají, aby je zabavili a měli od nich chvíli klid. Jenže počítače a mobily jsou mnohem rychlejší než myšlení dětí, což má na děti negativní dopad. Půlhodina denně stačí, aby se děti v předškolním věku špatně soustředily, pomaleji vnímaly a chápaly, co se po nich chce. Rozvoj technologie není možné zastavit a je potřeba, aby je děti uměly ovládat a využívat, ale vždy pod dohledem rodičů.

Kdy navštívit odborníka

Před dovršením pěti let by dítě mělo umět sykavky, vyslovovat samostatně L, jehož správné zvládnutí předchází hláskám R a Ř, a mělo by správně skloňovat. Pokud shledáte, že má vaše dítě i v tomto věku problémy s výslovností, navštivte logopeda, jelikož za drobnými vadami se často může skrývat i mnohem závažnější problém. Například vážná porucha řeči, hyperaktivita, nebo dokonce špatný sluch. Čím později přijdete, tím déle se problému budete zbavovat.

Při terapii je ale potřeba dítě chválit za pokroky a brát s ním logopedická cvičení spíš jako hru, než ho do správné výslovnosti nutit. Nikdy dítě za pomalý pokrok netrestejte, ještě byste vše zhoršili. Dále čtěte: Česko patří k zemím s největším počtem odkladů školní docházky. Odborníci před ním ale varují.

Zdroj: littlewonderstherapy.com, nemocniceostravavitkovice.agel.cz, irozhlas.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si...

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Zavřít reklamu