Znáte největší mýty o čištění zubů? Přinášíme i dvě nepravdy o výběru zubního kartáčku

Zdraví 05. dubna 2024 | 11:19 — Marek Pokorný
Správná péče o chrup a ústní hygiena obecně jsou důležitou součástí každého dne. Bohužel o čištění zubů stále koluje celá řada mýtů a polopravd, kterým není radno věřit. Pojďme se spolu s odbornicí podívat na některé z nich.
Vznik zubního kazu je primárně způsoben špatně odstraněným zubním plakem / Pixabay

Za vznikem některých mýtů souvisejících s péčí o zuby byl kdysi dávno možná dobrý úmysl a snaha poradit či pomoci. Faktem ale je, že pokud bychom následujícím tvrzením věřili, náš chrup a dásně by nám rozhodně nepoděkovaly. Dentální hygienistka Jana Prchal Křepelková z Philips Oral HealthCare a ordinace Čisté zoubky nám proto prozradila, jak se věci mají. 

Mýtus 1: Čištění zubů ihned po jídle je nejlepší

Pamatujete si ještě, jak nám naše babičky dávaly sladkosti s tím, že si po jejich snědení máme jít rychle vyčistit zuby, abychom neměli kaz? Mnoho lidí se domnívá, že správná doba pro čištění zubů nastává prakticky ihned po jídle.

Mnohem lepší je ale podle Jany Křepelkové počkat minimálně 30 minut, zvláště po konzumaci kyselých potravin a nápojů, které mohou změkčit zubní sklovinu. Příliš brzké čištění by v takovém případě mohlo sklovinu narušit. Pokud přesto chceme mít lepší pocit v ústech, můžeme je vypláchnout obyčejnou nebo ústní vodou.

Mýtus 2: Tvrdší vlákna kartáčku jsou účinnější 

Při výběru tvrdosti velmi záleží na druhu kartáčku a stylu čištění každého jedince. Obecně můžeme říct, že jemná nebo středně tvrdá vlákna vyhovují většímu procentu lidí, protože jsou jemnější k dásním.

Tvrdé kartáčky nejsou vhodné prakticky pro nikoho, protože jejich používání bývá většinou pocitově nepříjemné, a navíc může zraňovat dásně a ohrozit nejtenčí sklovinu u krčků zubů. Důležitá je pak především správná technika čištění. 

Mýtus 3: Čím déle čistíte, tím lépe

Rozhodně není dobré myslet si, že pokud věnujete ráno a večer čištění zubů ne dvě, ale třeba rovnou pět minut, zubní kazy a další problémy se vám vyhnou obloukem. Příliš dlouhé čištění zubů nemusí být nutně efektivnější, rozhodující je totiž technika.

U měkkého manuálního kartáčku je potřeba 5–10 minut správnou technikou, naopak se sonickým kartáčkem vám postačí minutky dvě, na mezizubní prostory ale nesmíte zapomínat ani u jednoho. 

Mýtus 4: Krvácení dásní při čištění zubů je normální 

Nehledět občas na nějaký ten šrám nebo kapičku krve může působit jako určitá vyspělost a ukázka výdrže. Krvácení dásní ale rozhodně není normální! Může být známkou zánětu, paradontitidy, případně za něj může špatná technika čištění nebo nesprávný výběr dentálních pomůcek.

„Pokud se při čištění zubů pravidelně setkáváte i s krvácením dásní, určitě doporučuji konzultovat tuto situaci se specialistou a najít pravý důvod,“ říká Jana Křepelková z Philips Oral HealthCare. „Trochu jiná situace je v případě krvácení dásní při čištění mezizubním kartáčkem. Tam je trocha krve často příznakem menšího zánětu a její výskyt by vás neměl odradit. Během pár dní pravidelného čištění se množství krve postupně snižuje a dáseň se uzdraví,“ dodává. 

Mýtus 5: Kvalita zubů je dědičná a s tím nic nenadělám

Tento mýtus je pro mnoho lidí spíše tak trochu výmluvou a silně konkuruje babské pověře o tom, jak těhotným ženám bere miminko v břiše vápník ze zubů, které se pak snadněji kazí.

Vznik zubního kazu nebo paradontitidy je přitom primárně způsoben špatně odstraněným zubním plakem. Pokud tedy o svůj chrup pečujeme pravidelně a správnou technikou, můžeme těmto zdravotním komplikacím zamezit.

Jak na správný výběr zubního kartáčku

Jak jsme už zmínili u výběru tvrdosti vláken, každému uživateli vyhovuje něco jiného. Výběr nového zubního kartáčku je ale spojen se dvěma velmi úzce propojenými mýty. Najdou se totiž lidé, kteří budou tvrdit, že manuální kartáček je stejně efektivní jako elektrický a že elektrický kartáček může zuby poškodit. 

Ani jedna tato informace ale není pravdivá. Při správném používání moderního elektrického kartáčku není třeba se bát poškození zubů nebo dásní, protože kartáčky jsou navrženy tak, aby byly šetrné k celé ústní dutině. Samozřejmě je ale třeba vybírat kvalitní a bezpečné zubní kartáčky, které se přizpůsobí potřebám svého uživatele. Ty opravdu dobré kartáčky vás i upozorní, pokud na zuby příliš tlačíte, čímž chrání vaše dásně. 

V porovnání s manuálním kartáčkem nabízí ty elektrické konzistentnější tlak a frekvenci pohybů, což vede k důkladnějšímu čištění. Čím dál více lidí navíc sází na sonickou technologii, která dokáže při čištění zubů zajistit skutečně skvělé výsledky. Sonické kartáčky také disponují speciálními hlavicemi pro specifické problémy nebo možností nastavení intenzity nebo režimu čištění. 

Zdroj: Čisté zoubky, Philips Oral HealthCare

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu