Kyberchondrie: Koho nejvíce ohrožuje?

Zdraví 10. prosince 2017 | 09:36 — Monika Moorová
Dokonalé zdraví je mýtus, každý si na webu může najít svou nemoc. Nazývá se to kyberchondrie a odborníci tímto pojmem označují nevídaný nárůst zájmu o příznaky nemocí, založený na hledání odkazů a odborné literatury na webových stránkách.
Další 3 fotografie v galerii
Mezi lidmi se šíří epidemie nemocí, které mají jeden společný infekční zdroj: internet / Pixabay

Informace o všech možných chorobách a jejich příznacích vyhledávají lidé na všech možných odborných a "odborných webových stránkách a vcelku logicky pak tyto příznaky a choroby nalézají u sebe a u svých blízkých. Kyberchondrie je lékaři považována za specifickou formu hypochondrie.

Co je kyberchondrie?

Jedná se o složeninu ze dvou slov-cyber (vztahující se k počítači a internetu) a hypochondria (často neopodstatněné přesvědčení o vlastní nemocnosti). Jde o patologický stav, při kterém je jedincova tendence k hypochondrii probuzena či posílena získáváním informací z internetu. Sebediagnostika za pomocí internetu totiž skrývá mnohá úskalí. Největším z nich je asi to, že se během čtení dalších a dalších informací většinou domnělá diagnóza posouvá ke kategorii těžkých chorob.

První systematické studie kyberchondrie zveřejnili v listopadu 2008 výzkumníci Ryen White a Eric Horvitz, kteří provedli velkou studii s následující analýzou. Analyzovali typické „surfování“ na webu za cílem zjišťování potíží a nalezli překvapivě vysoký počet vyhledávání, týkající se jak vzácných nemocí, tak i běžných potíží.

Jak vzniká kyberchondrie?

Někdo například nemůže spát, protože ho bolí hlava. Vstane, sedne k počítači, který nabízí neomezené množství informací, a zadá heslo do vyhledávače. Hned v prvních odkazech narazí na informace, které ho vyděsí – nádor na mozku. Nebo se jen cítí „nepřirozeně“ unavený. A hned na něj z webu vyskočí "nabídka" počínající rakoviny, dnes populární nákazy chlamydiemi či chronický únavový syndrom. Čím více člověk čte, tím více chorob se mu nabízí k diagnóze.

Jak se kyberchondrie projevuje?

  • když člověk neustále pátrá po chorobných projevech po dobu delší než šest měsíců
  • když se trvale pozoruje a zaobírá svým stavem navzdory ujištění lékaře o dobrém zdraví
  • když nadměrně "konzumuje" webové stránky různých alternativců a samozvaných odborníků na zdraví, a pak jejich návodům věří
  • zveličuje různé bolístky a drobné zdravotní problémy
  • popírá, že problémy jsou psychické podstaty

Jak z toho ven?

Pokud ale porucha dostoupila do té míry, že pacienta omezuje v jeho aktivitách, snažte se ho dostat k psychologovi nebo psychiatrovi. Jedinec se musí naučit, jak svůj strach z nemocí zvládat, jak jinak řešit případné příznaky choroby a jak důvěřovat lékařům, jejichž mnohdy opakovaná vyšetření a nejrůznější testy prostě žádné onemocnění neprokazují. 

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu