Oční alergie vám může natrvalo poškodit zrak. Na co si dát pozor?

Zdraví 06. prosince 2017 | 14:36 — Monika Moorová
Oční alergie postihuje celosvětově až 20 % populace. Její projevy mohou být u jednotlivých pacientů velmi odlišné. Jaké jsou její příznaky a jak očím ulevit?
Další 3 fotografie v galerii
Neléčené alergie mohou vést k vážným zdravotním potížím / Shutterstock

Alergie jsou v dnešní době velmi rozšířené a každou druhou alergii provázejí oční problémy. Oční alergie je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny jako je pyl, prach, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí.

Jak ale člověk pozná, že trpí oční alergií?

 • výrazné svědění
 • zvýšené slzení
 • oteklé oči
 • pocit cizího tělíska v oku
 • pálení
 • řezání
 • zarudnutí očí

Zákeřná alergie

Pokud oční alergie postihla právě vás, nevyplatí se s návštěvou lékaře dlouho otálet.  Neléčené alergie mohou vést k vážným zdravotním potížím. Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku a následně může dojít k závažnému postižení oka s trvalými následky, které ovlivní kvalitu zraku.

Jak očím ulevit?

Ulevit očím mohou obklady, oční kapky i sluneční brýle. Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, ty udrží alespoň část alergenů mimo oči. Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňuji zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit, protože mnutí očí může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se mnutí očí vyhnout. 

Co byste měli mít pod kontrolou?

 • Omezte kontakt s alergenem. Pokud trpíte pylovou alergií, pravidelně sledujte pylové zpravodajství a v období maximálního výskytu pylových zrn v ovzduší omezte pobyt venku a v místnostech co nejméně větrejte.
 • Dbejte na dodržování pořádku v domácnosti. Pyl se totiž v místnostech usazuje spolu s prachem. Abychom zabránili jeho dalšímu víření ve vzduchu, je potřeba jej odstraňovat pravidelným vysáváním, vytíráním podlah a utíráním z nábytku.
 • Při pobytu venku nezapomínejte na nošení ochranných brýlí a popřípadě i pokrývky hlavy.
 • Po příchodu domů použijte oční kapky, kterými odstraníte případné alergeny ze spojivky.

Jak se oční alergii vyhnout?

Špatná zpráva je, že alergiím obecně se vyhnout vlastně nelze. Alergie se může objevit u kohokoli a v jakémkoli věku. Mnoho lidí si tak na začátku vůbec neuvědomí, že alergií trpí. Příznaky oční alergie jsou různé a mnohdy velmi nenápadné. U lidí, kteří očního lékaře navštěvují pravidelně, je onemocnění často odhaleno ještě dříve, než se jeho příznaky projeví. Při přetrvávající výrazné oční alergii by lidé měli bez zbytečného odkladu navštívit lékaře. Víte, co o vašem zdraví prozradí oči?

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Akce roku je opět tady. Na novém voze můžete v těchto dnech ušetřit až 200 tisíc

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu