Pitný režim ano, ale jakým nápojům byste se měli vyhnout obloukem?

Zdraví 25. ledna 2018 | 11:10 — Monika Moorová
Podívali jsme se zblízka na nejoblíbenější nápoje Čechů a zjistili, kolik energie našemu tělu dodají a jakou paseku nadělají v těle, když se snažíme zhubnout.
Další 3 fotografie v galerii
Při hubnutí mějte na paměti, že smoothie je plnohodnotné jídlo / Shutterstock

Pít ano. Ale jaké nápoje vybrat, když si chceme pochutnat a přitom nenabírat nežádoucí kilogramy? Některé oblíbené nápoje jako pivo, víno, cola s rumem, ale i na první pohled zdravé smoothie či domácí limonády mnohdy dosahují nutričních hodnot celého hlavního jídla. Sestavili jsme pro vás žebříček těch nejkaloričtějších.

Míchané nápoje

Pomyslnou první příčku z hlediska energie v míchaných nápojích určitě obsadí Piña Colada, která se v originální receptuře připravuje z rumu, kokosového mléka a ananasové šťávy. Kokosové mléko může být někdy nahrazováno smetanou, z hlediska energie ale vyjdou obě varianty podobně.

 • Piña Colada = 1040 kJ
 • Mojito = 480 kJ
 • Bloody mary = 510 kJ

Pivo

Že je pivo kalorické, asi není žádnou novinkou. Pokud si dáte občas jedno pivo na chuť či žízeň, tak to není žádná tragédie, ale stačí si dát dvě velká piva a už se dostaneme na energetickou hodnotu celé večeře. A pokud někdo zvládne 8 kousků, tak ty už představují celodenní energetický příjem.

 • Pivo světlé 10° (500 ml) = 750 kJ
 • Pivo světlé 12° (500 ml) = 950 kJ
 • Pivo tmavé 11° (500 ml) = 1100 kJ
 • Radler (500 ml) = 730 kJ

Víno

Stejně tak u vína platí, že občas jedna sklenička naši snahu zhubnout nijak nezmaří, naopak nám může dodat i určité pozitivní látky v podobě antioxidantů apod. Pokud se ale jedná o celou lahev, denní příjem už to značně navýší.

 • Suché víno 200 ml = 560 kJ, 700 ml = 1960 kJ
 • Sladké víno 200 ml = 700 kJ, 700 ml = 2450 kJ

Domácí limonády

Poslední dobou jsou domácí limonády velmi oblíbené. Jsou zcela jistě lepší variantou než si dát klasiku v podobě coly nebo fanty, ale z hlediska energie a obsahu cukru to může vyjít nastejno, leckdy dokonce i hůře.

Domácí limonáda 500 ml = 50 – 1200 kJ, podle receptury

Smoothie

Smoothie lze připravit v nekonečně mnoha variantách, nicméně základem bývá většinou ovoce, které přináší i nezanedbatelné množství cukru. Pokud se ještě přidají další přísady v podobě semínek, vloček, mléčných výrobků atd., energetická hodnota výsledného nápoje už se může vyšplhat poměrně vysoko. Trápí vás tuk na břiše? Zkuste nápoj, po kterém zaručeně zhubnete.

 • Ovocné smoothie = 400-800 kJ
 • Ovocné smoothie se semínky a dalšími přísadami = 500 – 2000 kJ

Ledové kávy

Samotná káva vám žádné kalorie nedodá, ale všemi možnými přísadami v podobě mléka, šlehačky, cukru, sirupů či v létě oblíbené zmrzliny se její energetická hodnota rapidně zvyšuje a může dokonce i převýšit nějaký ten dortík.

 • Ledová káva s mlékem a dalšími přísadami = 200 – 2500 kJ (dle receptury)

Samozřejmě není možné všechny kalorické nápoje zakazovat a nepovolit si ani skleničku kvalitního vína či pivo ke grilování… Co bychom pak z toho života měli. Ale je nutné mít na paměti, že nám i nápoje mohou dodat mnohdy až překvapivě velké množství kilojoulů. Takže to s nimi nepřehánějte.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejprodávanější kompaktní dodávka na elektřinu v Evropě má nástupce, nový Expert se mimořádně povedl

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu