Neznámá bylina, která chrání naše srdce. Znáte její úžasné účinky?

Zdraví 20. února 2018 | 09:23 — Monika Moorová
Svým vzhledem připomíná srdečník obecný obyčejnou hluchavku či kopřivu. I přesto, že nepatří mezi nejznámější byliny, byste však neměli podceňovat jeho úžasné léčivé schopnosti.
Další 2 fotografie v galerii
Srdečník obecný je bylinka, která dokáže chránit naše srdce / Internet

Jak již jeho název napovídá, je skvělým pomocníkem při péči o kardiovaskulární systém. Kromě toho podporuje imunitu a napomáhá i při ženských problémech.

Jak srdečník vypadá?

Srdečník obecný, v původním znění Leonurus cardiac, je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovité, připomínající obyčejnou kopřivu. Této bylině se také říká lví ocas, což je odvozeno od jejího rodového jména. Srdečník má své místo v lékařské historii. Kdysi se používal při léčbě slabostí srdce. V současné době se pěstuje jako léčivá rostlina v Severní Americe, Asii i v některých částech Evropy. U nás roste především na loukách či pastvinách, a to od nížin až po pahorkatiny. Má rád sušší písčité půdy s dostatkem slunečního svitu. Obvykle dorůstá do výšky od 0,5 do 1,5 metru.

Pro zdravotní účely se sbírají listy i květy. Také se seřezávají asi 30 cm dlouhé vrchní části stonků. Plody se semeny je třeba vynechat. Rostlina se suší nejlépe ve stínu zavěšená ve svazečku.

Co obsahuje?

Srdečník obecný je plný cenných látek, díky kterým tak blahodárně ovlivňuje lidský organismus. Rostlina obsahuje:

 • třísloviny
 • éterické oleje
 • hořčiny
 • flavonoidy, například kvercetin a rutin
 • je zdrojem organických kyselin, zejména kyseliny citrónové, jablečné nebo vinné
 • obsahuje množství minerálních látek i vlákninu.

Jak působí na naše zdraví?

Srdečník obecný přirozeně podporuje imunitní systém. Nejvíce však ovlivňuje srdce a celý kardiovaskulární systém. Jeho užíváním lze stabilizovat tlukot srdce a snížit vysoký krevní tlak. Představuje účinnou prevenci před kardiovaskulárními onemocněními. Srdečník pozitivně ovlivňuje:

 • nervový systém
 • odstraňuje nervozitu
 • pocity úzkosti
 • stres
 • zajišťuje klidnější spánek
 • tlumí hysterii
 • pomáhá při migréně
 • stimuluje funkci štítné žlázy
 • pomáhá při poruchách trávení

Vyzkoušet jej můžete i při průjmech či nadýmání. Ideální je srdečník při léčbě dalších onemocnění a zdravotních potíží kombinovat i s jinými bylinkami, například s hluchavkou, meduňkou či lípou. 

Připravte si léčivý čaj

Na sběr a sušení vlastního srdečníku si budete muset ještě počkat. Sušenou nať však lehce zakoupíte ve specializovaném obchodě či lékárně. Nejlépe uděláte, když si z ní připravíte léčivý čaj. Věděli jste, že černý čaj může mít na organismus negativní účinky?

Pokud vás trápí bušení srdce, neklid, nespavost či projevy menopauzy, je pro vás odvar ze srdečníku obecného ideální. Srdečník má diuretické účinky, takže ho můžete použít i k odstranění přebytečné vody z těla.

Příprava

Na srdečníkový čaj budete potřebovat jednu až dvě čajové lžičky sušené natě a 2,5 dcl vody. Nať stačí zalít vroucí vodou a nechat louhovat asi 15 minut. Čaj pijte teplý jednou až třikrát denně. Má mírně nahořklou chuť. V případě potřeby si jej můžete dochutit medem.

Na co si dát pozor?

Před užíváním srdečníku byste však měli vědět ještě pár důležitých informací. Jeho užívání totiž není vhodné pro těhotné a kojící ženy. Srdečník může mírně ředit krev, proto by jeho užívání měly zejména osoby s poruchami srážlivosti krve konzultovat s lékařem.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci díky speciálnímu přístroji objevili obří řeku ukrytou desítky tisíc let pod povrchem Antarktidy

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu