Pít či nepít alkohol? Argumenty pro a proti

Zdraví 15. dubna 2018 | 10:48 — Monika Moorová
Neustálé spory o to, zda je alkohol lék či metla lidstva asi brzy neustanou. Jaká jsou poslední zjištění a čeho byste se měli přidržet? Pokusíme se odpovědět.
Další 1 fotografie v galerii
Alkohol metla lidstva? / Shutterstock

Argumenty pro

Mezi nejčastější argumenty pro konzumaci alkoholu se řadí poznatek, že víno obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, a i alkohol sám v malé míře může působit protizánětlivě. Kombinaci těchto skutečností se pak připisuje pozitivní efekt na naše srdce, cévy a v některých studiích překvapivě i na játra. Rovněž se hovoří o snížení rizika cukrovky. Alkohol metla lidstva? V případě tohoto nápoje je opak pravdou.

Argumenty proti

Alkohol ničí jaterní buňky, buňky mozku a vede k rozvoji rakoviny. Nejde jen o rakovinu jícnu a přilehlých oblastí, ale i o rakovinu prsu. Alkohol samozřejmě způsobuje závislost. Samostatnou kapitolu pak tvoří nehody pod vlivem alkoholu, rozpadlé rodiny, kriminální činnost a další věci, které se někdy právě na nadměrné a nevhodné užívání alkoholu váží. Protože alkohol obsahuje velké množství energie, je jeho konzumace spojená s rizikem obezity. Dvě piva představují totiž asi 12 % denního příjmu energie. S tím pak souvisí vznik diabetu druhého typu. 

Všeho s mírou

Kdo má pravdu? Potíž je v tom, že zdravotní prospěšnost alkoholu platí pro jeho velmi mírné pití zdravým člověkem. Pokud budete zcela v pořádku a dáte si pravidelně každý večer skleničku kvalitního vína, budete z tohoto zvyku patrně profitovat a dostaví se u vás spíše pozitivní vlivy pití.

Jestliže budete pít pravidelně vyšší množství, do popředí se automaticky dostanou negativa. Stejně negativní je, pokud alkohol běžně nepijete, ale pak jdete na večírek, kde toho vypijete víc, což je velmi častá situace. Situaci komplikuje zjištění, že alkohol může být zdraví prospěšný, protože si ho připomínají nejvíce ti, kdo ho pijí moc nebo špatně. Je sklenka vína denně zdravá? Co na to odborníci se dozvíte zde.

Doporučení

Pokud jste si jisti, že máte železnou vůli a pevné zdraví, klidně si dávejte skleničku vína denně. Pro většinu populace ale spíš platí doporučení se alkoholu vyhnout. V případě, že už jste se rozhodli na nějaké akci pít, rozhodně byste měli pít pomalu a nepřekročit „zdravou“ dávku. V případě mužů zhruba 4 deci vína a u žen asi 3 deci. Samozřejmě nepijte nikdy na lačno. Nepoužívejte alkohol jako prostředek k rozveselení. K tomu je lépe si najít jiné důvody. Pijte kulturně a kultivovaně.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném středisku budete dlouho vzpomínat

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném...

Spravte si náladu. Víkend v pohádkové vesničce vás nadchne...

Podivné památky s neobjasněnou historií i nejasným účelem....

Nejkrásnější podívaná světa. Děje se každý den, přesto...

Poznejte skutečnou perlu Evropy a její skrytá tajemství, o...

Horská střediska citelně zdražují. Tipy, jak ušetřit při...

Zavřít reklamu