Nastartujte svůj den! Prozradíme vám, jak na to!
Vysvětlení tohoto faktu spočívá v tom, že pokud snídani vynecháte, tělo začne přepínat na tzv. úsporný režim. Šetří takto energií pro případ, že byste tělo trápili hlady dlouhodobě. V okamžiku, kdy se během dne najíte, organismus začne kalorie ukládat, protože, co kdybyste ho nechali zase o hladu? Tímto můžete začít i nekontrolovatelně nabírat, protože si tělo jednoduše schovává energii na horší časy.
Kdy snídat?
Ideálně během půl hodiny po vzbuzení. Každý máme své ranní rituály a právě snídani je vhodné do nich zahrnout. Rozhodně ji nenechávejte třeba až do práce, celou tu dobu totiž vaše tělo bude ve stresu a nastane to, co jsme popisovali výše. Budete mít nutkání dát si něco dobrého.
Je pro tělo vhodnější teplá, nebo studená snídaně?
To je velmi individuální věc a záleží na několika faktorech. Na ročním období, chuťových preferencích, surovinách, časových možnostech. Mnohem důležitější však je, aby snídaně obsahovala správné živiny a dodala energii na celé dopoledne.
Pravdou je, že v zimním období možná budete mít větší chuť se po ránu zahřát, a tak například pečivo se sýrem, šunkou a rajčetem nebude ta nejlepší varianta (šunka a sýr jsou studené a rajče je letní ochlazující zelenina). Vhodnější bude si připravit obilnou teplou kaši s ořechy, medem a skořicí. Zahřátí můžete ještě zvýraznit čajem s přidáním zázvoru.
Po takové snídani bude určitě vstup do ranního chladného venkovního počasí mnohem příjemnější.
Co by snídaně měla obsahovat?
Polysacharidy (zejména celozrnné pečivo nebo snídaňové cereálie s podílem celozrnné složky)
Bílkoviny (mléčné výrobky – jogurt, sýr, tvaroh, vejce, libová šunka)
Kvalitní tuky (kvalitní margaríny, občas máslo, ořechy)
Ovoce a zelenina
Tekutiny (neslazený čaj, káva, voda)
Tipy na správnou dietní snídani
Jestliže chcete mít dobrou náladu a energii na rozdávání, raději si o chvíli přivstaňte a nachystejte si takovou snídani, která vám zpříjemní ráno. Přinášíme vám inspiraci, a to ať už máte rádi sladké snídani, nebo dáváte přednost pečivu se šunkou či sýrem.
Zdravá sladká snídaně
Jedli jste v dětství neustále rohlík s marmeládou nebo medem? Dnes už můžete popustit fantazii a připravit si na každý den něco nového. Pak už vám ani vstávání nebude dělat problém. Připravit si můžete:
bílý jogurt s ovesnými vločkami, jablkem a ořechy
ovesnou kaši (z mléka a ovesných vloček) s borůvkami a medem
kousek buchty z celozrnné mouky s ovocem
bílý jogurt a banán
ovocnou misku s jogurtem
Zdravá slaná snídaně
Na sladké příliš nejste? Můžete sáhnout i po kvalitním celozrnném pečivu. Kupujte raději balené chleby, kde si můžete zkontrolovat složení. Tmavé housky zvolného prodeje mohou být akorát přibarvené karamelem, zvlášť pokud jsou až podezřele levné. Vyzkoušejte třeba:
celozrnné pečivo s trochou másla, libovou šunkou, rajčaty a okurkami
knackebroty s lučinou, uvařeným vajíčkem, ředkvičkami a paprikou
celozrnný chléb s míchanými vajíčky a zeleninou
celozrnný rohlík s ricottou, kousky tvrdého nízkotučného sýra, ledovým salátem a cherry rajčaty
Vhodné nápoje ke snídani
Po noci je třeba dodat tělu i dostatek tekutin. Každé ráno můžete začít vlažnou vodou s kapkou citrónu, která nastartuje váš organismus. Stačí 3 - 4 dcl. Ke snídani si můžete udělat oblíbený čaj (ideálně bez cukru), vhodná bude i voda či voda s citrónem nebo limetkou. V letních měsících do ní navíc můžete přidat i kousky máty. Jestliže na kávu nedáte dopustit, doplňte ji vodou. Platí pravidlo, že na 1 díl kávy přísluší 2 díly kávy.