Netradiční využití máty. Pomáhá i tam, kde byste to nečekali

Zdraví 15. září 2018 | 09:09 Monika Moorová
Máta patří mezi nejpoužívanější rostliny a ve velkém množství se pěstuje téměř na celém světě. Asi nejčastěji ji používáme při zažívacích obtížích a při výrobě nápojů. Její využití je však mnohem širší.
Další 3 fotografie v galerii
Máta je univerzální bylinka, která by neměla chybět ve vaší domácí lékárničce / Depositphotos

Trávicí obtíže

Máta zklidňuje celou škálu trávicích potíží. Pomáhá žaludku vylučovat trávicí enzymy, působí proti nadýmání a dokonce dokáže odstranit syndrom dráždivého tračníku. Tím může zásadně zlepšit kvalitu našeho života. Už samotná vůně máty stačí na zahnání nevolností, a to i těch, které nejsou způsobené přímo jídlem, ale i těch cestovních.

Astma a dýchání

Méně se ví, že máta má schopnost uvolňovat dýchací cesty. Výborně pomáhá astmatikům i při běžném nachlazení a zánětech průdušek. Pro toto využití je nejlepší mátu inhalovat. Několik lístků zalít vařící vodou a vdechovat uvolněné páry. Postačí ale i pití mátového čaje.

Ústní hygiena

Máta má antiseptické účinky. Pomáhá odstraňovat bakterie v ústech. V kombinaci se svou vůní je výborným prostředkem proti zápachu z úst. Můžete si pomocí máty nahradit různé žvýkačky a pastilky. Stačí v případě potřeby sežvýkat mátový lístek. 

Kožní problémy

Antiseptické účinky máty nemusíte využívat jen v ústech, ale můžete pomocí máty úspěšně omezit akné či jiné potíže na kůži. Máta omezí i svědění po poštípání hmyzem. Léčivé rostlinky vám mohou pomoci nejen ke zdraví, ale také ke krásné pokožce. Jak je použít si přečtěte zde.

Alergie

Pomocí výtažků z máty můžete omezit i své alergické reakce. Tyto účinné látky z byliny omezují histamin. Působí jako přírodní antihistaminika, což je přesně to, co každý alergik potřebuje.

Bolesti

Máta zmírňuje bolesti v různých částech těla. Hodí se i na bolesti svalů a menstruační bolesti. Při bolestech hlavy stačí potřít čelo a spánky mátovým olejem.

Psychika

Máta má pozitivní účinky na naši psychiku. Snižuje stres, odstraňuje nervozitu. Tyto účinky nastupují při jakémkoli užívání máty. Naše tělo reaguje na vypitý šálek odvaru stejně jako na vůni mátového oleje. Existují výzkumy, které mluví o prospěšnosti máty na naši paměť a schopnost úsudku. Léčivé schopnosti bylinek jsou zkrátka úžasné. Víte ale které bylinky na jaké neduhy použít? Více jsme psali před časem.

Věděli jste...

Na této velmi populární bylince je zajímavé, že se nedá pěstovat ze semene. Velmi dobře se však rozmnožuje z kořenujících výběžků, vyrůstajících z oddenku. Stačí i malý kousek. 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale čelí dalšímu obřímu problému

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Zavřít reklamu