Trápí vás zadní rýma? Poradíme, jak se jí efektivně zbavit
Co vlastně je „zadní rýma“
Jde o širší pojem, který zahrnuje různé obtíže. Často jde o zánět vedlejších nosních dutin. Důvodů vzniku obtíží je ale celá řada. Vedle klasické infekce může jít o alergickou reakci, případně o reakci na mechanickou překážku či problém s nosní mandlí. Hleny stékají do krku, dráždí ke kašli, působí škrábání v krku a další komplikace.
Pitný režim
Jednou z metod je dodržování pitného režimu. Jestliže se rýma udrží tekutá, je šance, že se jí zbavíte. Vedle vody či čajů pijte přiměřené množství Vincentky. Vhodné jsou zhruba dvě sklenky denně. Vincentka rozpouští hleny a uklidňuje podrážděný krk.
Nosní kapky
Krátkodobě můžete používat některé nosní kapky. Maximální doba je jeden týden. Výhodnější je používat nosní kapky s Vincentkou nebo kapky z mořské vody. Jsou vhodné pro delší použití a efektivně rozpouštění špatně dostupné hleny.
Napařování a inhalace
Vhodné je opakovaně napařovat a inhalovat. Nejjednodušší je nalít vřelou vodu do menšího lavórku a překrýt si hlavu ručníkem. Do vody přidejte přípravek k inhalaci zakoupený v lékárně, případně inhalujte bylinky jako je heřmánek, jitrocel, máta, nebo použijte Vincentku. V nouzi můžete vodu osolit. Vydržte pět až doset minut. K inhalaci se výborně hodí křen. Více jsme psali zde.
Pokud máte inhalátor, používejte dvakrát denně. Jde o metodu, která je vhodná i pro menší děti.
Ruce a nohy v teple
Dalším doporučením je napustit si do umyvadla horkou vodu, vložit do ní paže a současně stát v nádobě s horkou vodou. Vytrvejte v předklonu asi 20 minut. Více jsme o této metodě psali v jiném článku.
Pokud během 14 dnů neuspějete s léčbou, rozhodně navštivte ORL specialistu. Bude nutná prohlídka nosních dutin a krku a komplexnější vyšetření třeba i na alergologii. Výše uvedené postupy ale můžete používat na zmírnění obtíží a jako podpůrnou léčbu.