Trápí vás plísně a ekzémy? Na vině může být zdánlivá drobnost

Zdraví 13. října 2018 | 09:28 — Monika Moorová
Zřejmě nejznámější nepříjemnou kvasinkou je Candida. Tato houba je běžnou součástí našich střev, kde pomáhá s trávením a vstřebáváním živin. Jakmile se příliš pomnoží, dostane se do krevního oběhu, kde uvolňuje toxické vedlejší produkty.
Další 4 fotografie v galerii
Ekzém často poukazuje na špatný stav střev a pomnoženou candidu / Shutterstock

To vede ke kožním problémům, poruchám zažívání, depresím a různým nemocem.

Proč se ale kvasinky přemnoží?

Za přílišný rozvoj kvasinkových hub Candida může zejména stres a kyselé vnitřní prostředí. To vzniká nevhodnou stravou a nadměrným užíváním léků, zejména antibiotik. Právě antibiotika likvidují nejen škodlivé bakterie, ale i ty prospěšné. Tím se zcela naruší rovnováha střevní flóry. Proto se po dobrání antibiotik vždy doporučuje užívat probiotika.

Jaké jsou příznaky Candidózy

Nejobvyklejším projevem pomnožených kvasinek jsou plísňové infekce kůže a nehtů, včetně akné, ekzému, psoriázy a lupénky. Často se projevuje také únava, trávicí problémy, špatná paměť, nedostatek pozornosti, úzkost, deprese a další. Jednoznačně můžete identifikovat pomnožené kvasinky ve chvíli, kdy se u vás objeví vaginální infekce, infekce močových cest nebo rektální svědění. 

Nepřekonatelná chuť na sladké

Pomnoženou Candidu poznáte nejen podle zdravotních potíží, ale také podle výrazné chuti na sladké. Kvasinky se totiž živí především sacharidy, proto nadměrná spotřeba cukru a potravin z bílé mouky podporuje přemnožení hub. Někteří badatelé prokázali, že lidé, kteří mají v těle příliš mnoho kvasinek, vyhledávají mnoho sladkých jídel. Příčina může být i v tom, že Candida dokáže napadnout některá centra v mozku a nutit nás jíst sladkosti.

Diagnóza

Přemnožení kvasinkových hub Candida se dá zjistit také pomocí testů. Obvykle se provádí stěr z jazyka, z hrdla, z pochvy a ze stolice. Testy však mohou být trochu zavádějící, protože Candida je přirozenou součástí střevní flóry. Proto je vhodnější provést kontrolu krve. Nejedná se ale o běžnou metodu a je potřeba se s lékařem domluvit. Vysoké hladiny protilátek IgG, IgA, a IgM proti candidě těla, které mohou být kontrolovány ve většině laboratoří, ukazují na přemnožení candidy. Výsledky však často mohou být negativní, i když test ve stolici nebo v moči je pozitivní. Proto je ideální provést důkladnější testy. Trápí vás nehtová mykóza? Jednoduché a účinné rady, jak se jí urychleně zbavit. Čtěte zde

Jak problém řešit

Zbavit se přílišného množství kvasinek a hub v organismu nebývá jednoduché. Důležité je alespoň tři měsíce nejíst nic, co by jejich rozvoj podporovalo. Zejména je nutné vyhnout se veškerým sladkostem. Nestačí vynechat jen bílý cukr, ale vše sladké, tedy včetně různých „zdravých“ cukrů.

Z ovoce je povoleno pouze málo cukernaté, tedy ideálně pouze kyselá jablka. Nesmí se konzumovat ani sušené ovoce nebo džusy. Dále je potřebné vyhýbat se potravinám, které obsahují škrob, jako např. bílý chléb, bílá rýže, ostatní potraviny z mouky, například těstoviny. Přečtěte si seznam rizikových potravin, které bychom měli konzumovat co nejméně.

Je potřebné vyloučit vše, co obsahuje kvasnice, tedy kváskové pečivo, pivo, ocet, kysané zelí apod. Samozřejmostí je omezení mléčných výrobků a všech plísňových potravin.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Zavřít reklamu