Kdy začít s čištěním dětských zoubků a jak správně na to?

Děti 30. října 2018 | 10:30 — Monika Moorová
Možná si říkáte, že první zoubky stejně jednou vypadají, takže není důležité, že se nějaký zkazí, nebo ošklivě zabarví. To je ale obrovská chyba. Návyky na čištění zubů si dítě musí osvojit co nejdříve.
Další 2 fotografie v galerii
Čím zoubky čistit, jakou pastu vybrat a do kolika s čištěním dětem pomáhat? / Shutterstock

Zoubky sice jednou vypadají, ale dovedete si představit, že dítě začne zub bolet a vy s ním budete muset jít k zubaři na trhání? Třeba ve dvou letech? To je tak akorát na vytvoření celoživotního trauma, protože dvouletému dítěti jen těžko vysvětlíte, že to děláte pro jeho dobro.

Od kdy a jak začít čistit?

Ač jste si v těhotenství říkala, že pro vaše dítě bude cukr zapovězený, občas zhřešíte a tu sušenku mu dopřejete? A když ne vy, tak babička s dědou? I přesto, že vydržíte, přírodní cukry obsahuje i ovoce a kojenecké mléko, a to dítěti prostě dávat budete. Pro nečištěné zoubky to může mít destruktivní následky. Děti si navíc snáz zvyknou, když jim budete zuby čistit už od malinka.

Ze začátku není potřeba zub čistit důkladně několik minut. Ale právě proto začněte ihned, jakmile spatříte, že se prořezává první zoubek, abyste později důkladní být mohli. Naučte dítě, že kartáček v puse není žádná katastrofa a klidně mu ho jen do pusinky vložte, smějte se na něj a zase ho vyndejte. Nechte dítě, ať se s kartáčkem seznámí po svém. Nespěchejte! Postupujte pomalu a za dva týdny uvidíte, že už třeba i otevře pusinku. Po čištění můžete kartáček dítěti půjčit, ať si s ním pohraje.

Nejprve čistěte gázou

Má-li vaše děťátko první zoubky hodně brzo, můžete začít čistit nejprve gázou, kterou koupíte v lékárně. Ale stejně tak ji můžete používat, pokud dítě kartáček vyloženě odmítá a pláče. Nelámejte nic přes koleno. Jemně otevřete dítku pusinku, navlhčete gázu vodou a všechny zoubky opatrně a jemně gázou otřete. Můžete také něžně promasírovat dásně v místech, kde se prořezávají další zoubky.

Důležitý je správný kartáček

U výběru kartáčku pro vaše děťátko buďte ještě vybíravější, než u toho svého. Děti mají malinkou pusu i prostor v ní, stejně jako zoubky, proto se snažte vybrat co nejmenší kartáček. Zároveň by ale měl být co nejměkčí, aby neporanil jemné dětské dásně. Po použití ho důkladně opláchněte horkou vodou, aby se v něm nemnožily bakterie. Vyměnit byste ho měli každých 6-8 týdnů.

Jediné, co u zubních kartáčku pro děti neřešte, je cena. Určitě neplatí, že ten nejdražší kartáček je nejlepší, seženete dobré i za rozumnou cenu, ale ten nejlevnější většinou dobrý nebude.

Pastu ano či ne?

Zpočátku je pasta úplně zbytečná. Důležité je hlavně to, aby si děťátko zvyklo na to, že mu saháte do úst a že to pro něj nepředstavuje žádné nebezpečí. Později můžete začít přidávat pastu, která je ovšem určena pro dano věkovou kategorii. Dětem do tří let kartáček pastou jen lehce potřete, abyste zamezili spolknutí velkého množství. Děti do tří let si totiž většinou ještě neumí vypláchnout ústa a vše, co na kartáček dáte, pohltí.

Do kdy dítěti s čištěním pomáhat?

Možná se budete divit, ale s čištěním zubů byste měli svým dětem pomáhat až do 10-12 let věku. Malé děti totiž nemají dostatečně vyvinutou jemnou motoriku a nejsou schopny zvládnout zubní techniku správně. Samozřejmě můžete nechat děti, aby si zuby čistily samy, ale vždy musíte zuby dočistit vy. Když budete zoubky čistit ráno a večer od kolébky, vypěstujete v dítěti správný návyk, který mu vydrží celý život. Jednoduché rady, jak se zbavit bolesti zubů, si přečtěte zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během pošmourného podzimu

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během...

Světový unikát, který vám vyrazí dech. Co všechno byste...

Změny, které by vám neměly ujít. Covidový semafor se opět...

Barevný podzim vybízí k cestování. Navštivte kouzelná...

Víte, co aktuálně platí? Změny v cestování od dnešního...

Něco tak kouzelného jste už dlouho neviděli. Pospěšte si....

Zavřít reklamu