Pomůže alkohol při domácí léčbě chřipky: Ano,či ne?

Zdraví 27. února 2019 | 13:15 — Ilona Cílková
Léčíte chřipku slivovicí či čajem s rumem? Podle hospodských návodů jsou tyto nápoje tím nejlepším řešením počínající infekce a jsou považovány málem za všelék. Ale jak je to s domácí léčbou chřipky alkoholem ve skutečnosti?
Další 2 fotografie v galerii
Na chřipku určitě čaj, ovšem bez rumu / Shutterstock

Je doopravdy možné chřipku "přechlastat"? Nebo je lepší se alkoholu při domácí léčbě vyhýbat? Tyto otázky jsou v tomto období velmi aktuální.

Alkohol jako dezinfekce

Alkohol sám o sobě je pro chřipkový virus smrtící. Používá se v dezinfekčních přípravcích na čištění povrchů, které by mohly být plné virových částic. Stejně tak je alkohol obsažen v roztocích na očistu rukou, používaných ve zdravotnictví. Teoreticky by tedy mělo být možné jednou dobře mířenou štamprlí slivovice vydezinfikovat krk a zbavit se počínající infekce.

Jaká je skutečnost

Skutečnost je poněkud složitější. Háček je v tom, že viry způsobující rýmu jsou proti dezinfekčním účinkům alkoholu poměrně slušně odolné. Alkohol navíc oslabuje imunitu, a to jak celého organismu, tak i tkání, s nimiž se dostane do kontaktu přímo.

Při virové infekci je přítomnost viru omezena na oblast krku jen na začátku onemocnění. Následně viry velmi rychle pronikají do celého organismu a tělo s nimi začíná bojovat na všech frontách, což je doprovázeno teplotou a bolestí svalů. Po vypití jednoho panáka při počínající chřipce by teoreticky viry v krku mohly zahynout, ovšem jen pokud se již  nerozšířily do celého těla. Alkohol v krvi je pak už tak zředěný, že na obíhající viry smrtelně nepůsobí, a naopak oslabuje obranyschopnost konzumenta. Virus chřipky ale do těla často vstupuje i přes oční spojivky, a tam by jej nezničilo ani dvacet panáků toho nejtvrdšího cloumáku.

Alkohol snižuje imunitu

Navíc není zpočátku většinou jisté, že je choroba způsobena virem chřipky. Co kdyby v krku řádily rhinoviry, to jest původci rýmy, na které alkohol nepůsobí? V takovém případě by mohl mít "léčebný panáček" přesně opačné účinky. Alkoholem oslabená obranyschopnost by virům naopak umožnila snáze se dělit a pronikat sliznicí.

Lze chřipku "přechlastat"?

Odpověď je snadná. Chřipku "přechlastat" nelze. Pokud si někdo myslí, že se mu to podařilo, měl by děkovat šťastné náhodě. I přes negativní účinek alkoholového vyhánění viru z těla měl štěstí, že obranyschopnost jeho organismu ještě příliš slabý virus přemohla. Zkoušet chřipku léčit konzumací alkoholu je totéž jako hrát ruskou ruletu. Můžete vyhrát, ale riziko případné prohry je příliš velké.

Alkohol odvodňuje organismus

Dalším důsledkem požívání alkoholu (hlavně tvrdého) je odvodnění organismu. Při boji s chřipkou či rýmou je přitom tekutin v těle spíše nedostatek. Ne nadarmo se při léčbě doporučuje pít hodně tekutin. Další úbytek vody může průběh nemoci naopak prodloužit. Je tedy vidět, že alkohol během infekce nepomáhá, spíše škodí.

Alkohol není prevence

Pití alkoholu během období chřipek se nedoporučuje. Týká se to i preventivní každodenní "štamprle po ránu". Účinek na sliznici nosohltanu, která je první bariérou v boji s virem, je u takového pití spíše oslabující. (Dále čtěte: Chřipka, infekce, záněty: Léčivé účinky muškátu jsou ohromujcí).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu