Tabák a hubnutí: Jak je to doopravdy s jeho efektem?

Zdraví 11. května 2019 | 09:57 — Ilona Cílková
Když kouřím, hubnu. Tenhle názor zastává spousta kuřáků a u některých lidí to tak i fungovat může. Ovšem tento zdánlivě "pozitivní" efekt lásky k tabáku rozhodně nevyváží všechno to špatné, co kouření způsobuje našemu organismu.
Dalších 5 fotografií v galerii
Kouření při hubnutí škodí víc, než si myslíte / Shutterstock

Kromě jiného působí kouření především na metabolismus člověka a jeho efektivitu. Pojem metabolismus přitom znamená chemickou přeměnu přijaté stravy v tělesnou energii za účasti kyslíku. I pro nejzákladnější procesy v těle, jako je dýchání a transport krve k orgánům, je nutná energie, kterou musí tělo vyrobit.

A jakou roli zde hraje tabák u hubnutí?

  • Kouření metabolismus urychluje.
  • Nikotin obsažený v cigaretách zvyšuje energetický výdej organismu.
  • Kouření stimuluje centrální nervový systém, funkci srdce a dýchání.
  • Dle amerických vědců se energie vyprodukovaná při metabolismu zvedne až o 3,3 % po dobu tří hodin po vykouření čtyř cigaret.

Jak je to doopravdy

Zdálo by se tedy, že kouření je jednou z cest ke štíhlé postavě. Ale je tomu právě naopak. Ač nikotin zvyšuje tělesnou produkci energie, dlouhodobí kuřáci mají statisticky častěji nadváhu nebo jsou obézní. Vědci to přisuzují dlouhodobému vlivu kouření na lidské tělo, který je jednoznačně negativní. Člověk, který se necítí dobře, většinou příliš nesportuje a nabírání kilogramů je pak velmi snadné.

Dlouhodobý vliv kouření na naše zdraví

Urychlení metabolismu nikotinem se někomu může jevit jako příznivý účinek kouření na lidské tělo. Ovšem láska k cigaretám s sebou nese obrovské množství dlouhodobých negativních vlivů na zdraví, které vše ostatní rychle přebijí.

Jaká to jsou negativa?

Nemoci srdce

Kuřáci více trpí aterosklerózou neboli kornatěním tepen, což je nejzásadnější rizikový faktor srdečního infarktu a cévní mozkové příhody.

Choroby plic

Hromadění cigaretových zplodin v plicích snižuje efektivitu dýchání, plíce a dýchací svaly musí vynaložit zvýšenou práci k zabezpečení dostatečné ventilace.

Rakovina

Kouření je rizikovým faktorem rakoviny mnoha orgánů, především plic, hrtanu, žaludku, tlustého střeva, jazyka a dalších. Jak poznáte, že jste onemocněli rakovinou? Čtěte více.

I když se vám může zdát, že krátkodobý účinek cigaret vlastně není vůbec špatný, vždy si připomeňte i ty následky dlouhodobé. Věřte, že život bez cigaret je nejen zdravější, ale i šťastnější – každá závislost totiž člověka omezuje a on se stává jejím otrokem.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nicole Kidman, konečně prozradila, jak a kde ji manžel požádal o ruku. Velmi neobvyklý byl čas zásnub

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Tipy, jak uchovat natrhané bylinky ze zahrady čerstvé až do...

Jak umít špinavé ruce od vlašských ořechů, aby zbarvení...

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Zavřít reklamu