Není sůl jako sůl. Co to zkusit zdravě?
Snad nejčastěji jsou na dochucování různých pokrmů používané krystalky bílé soli. Z chemického hlediska jde o takzvaný chlorid sodný. Existuje velké množství rozličných druhů soli. Oblíbená je například mořská sůl, která se získává odpařováním mořské vody.
Znáte černou sůl?
Černá himalájská sůl, známá také jako kala namak, je druh indické sopečné kamenné soli. Původně byla těžena zejména v sopečných dolech v Indii, Nepálu či Pákistánu, případně ji získávali i ze solných jezer v okolí Himalájí. Surová sůl je již odpradávna tepelně zpracovávaná pražením s použitím dřevěného uhlí. Při výrobě se také používají malá množství místních semen či koření. Vzniká tak produkt bohatý na sloučeniny sulfidu sodného.
Čím je charakteristická černá sůl
Černá himalájská sůl je díky vysokému obsahu sulfidů a dalších sloučenin síry charakteristická svou výraznou sirnou příchutí, která připomíná chuť vajec. Rozličné příměsi, zejména minerální soli, jsou zodpovědné za její netradiční, převážně tmavě fialovou, barvu. Po umletí je její barva však spíše šedá a tak trochu i narůžovělá. Kala Namak je používána již stovky let jako dochucovadlo v asijských zemích v okolí Himalájí a má místo i v ajurvédské medicíně.
Proč používat právě černou sůl?
Jedinečnost soli kala namak lze připsat nejen její netradiční černé barvě, ale zejména jejímu pozitivnímu vlivu na lidské zdraví. Kromě chloridu sodného obsahuje i stopové prvky. Ukrývá se v ní například železo a další látky, které způsobují její zbarvení.
- Černá himalájská sůl má v první řadě blahodárný vliv na trávení. Její zařazení do jídelníčku je vhodné při rozličných zažívacích potížích, zejména problémech s nadýmáním či nepříjemným pálením žáhy.
- Pročišťuje střeva a eliminuje v nich zánětlivé procesy, podporuje tvorbu žaludečních šťáv a povzbuzuje správnou činnost jater či slinivky.
- Černá indická sůl blahodárně ovlivňuje střevní mikroflóru.
- Má pozitivní vliv na funkci zraku.
- Napomáhá rozpouštět hleny a podporuje dobrý stav vlasů, nehtů a pokožky.
Kde se používá?
Černá himalájská sůl je výborná do různých indických specialit nebo do pokrmů asijské kuchyně. Je vhodná na dochucení omáček, masa i ryb, marinád, polévek či salátů. Oblíbená je například ve veganských pokrmech, a to kvůli své vajíčkové chuti. Z kombinace černé soli, kurkumy a tofu lze vykouzlit úžasnou pomazánku.
Její chuť je příjemně slaná, ale i mírně pikantní. Dokonale se hodí například k sladkým bramborám, rýži, plodům moře či lilku.
Pokud se nebojíte trochu experimentovat, zkuste si černou solí trochu osolit i čerstvé ovoce, například nakrájené jablko či banán nebo některé exotičtější druhy ovoce.
Zevní použití
Černou himalájskou sůl můžete využít i zevně, a to ve formě přísady do koupele. Dva šálky této soli přidejte do vany s teplou vodou a dopřejte si detoxikační koupel, která dokonale očistí vaši pokožku a podpoří vyplavování škodlivých toxinů. (Dále čtěte: Je čas skoncovat s jedním z největších mýtů o soli).