S léky na sluníčko? Hrozí vám větší nebezpečí, než si myslíte
Při užívání určitých typů léků opravdu dochází ke změnám na kůži, která se stává citlivější k působení UV paprsků. Jen pro zajímavost, za většinu kožních projevů může UVA záření, jež tvoří asi 99 % veškerého ultrafialového záření dopadajícího na zemský povrch.
Na formě užívaného léčivého přípravku nezáleží, pacient ho může brát v tabletách, injekčně či ho nanášet na kůži jako mast, krém nebo gel. V kombinaci s lékem vytváří UV záření v kůži látky, které ji poškodí nebo vyvolají nežádoucí reakci, tzv. fototoxickou či fotoalergickou.
S kterými léky vám hrozí nebezpečí?
- Antibiotika – doxycyklin, tetracyklin, ciprofloxacin, ofloxacin, levofloxacin, trimethoprim, sulfonamidy a griseofulvin (lék proti plísňovému onemocnění)
- tricyklická antidepresiva
- antihistaminika
- léky proti zánětu – ibuprofen, ketoprofen, naproxen
- diuretika
- antihypertenziva
- léky na cukrovku a vysoký cholesterol
Pokud tedy berete antibiotika a současně ještě i jiný lék, raději se odborníka zeptejte včas, zda je možné pobývat na slunci. Výskyt vyrážky ze sluníčka je individuální. Každý jsme totiž unikátní osobnost s vlastní složitou genovou výbavou.
Komu hrozí nebezpečí?
- Jsou to nemocní trpící kožním onemocněním, včetně ekzému a infekce herpes virem.
- Pravidelné poničení kůže také nastává u HIV pozitivních.
- V nebezpečí jsou též osoby trpící autoimunitními chorobami, jako je například systémový lupus.
Pokud to není nezbytně nutné, pobytu na slunci se při braní léků vyhněte. (Dále čtěte: Nejčastější mýty o opalování, kterým lidé bohužel věří.