Vypadá jako jablko, ale není to jablko. Co to je?
Dobrá zpráva je, že dula hlásí velký návrat. Proto jsme se na ni podívali trošku zblízka.
Trocha historie
Dula, jejíž odborný název je Cydomnia oblonga, pochází z teplých oblastí Asie. Rozšířená byla zejména v Persii a Malé Asii. Vyvážela se z krétské oblasti Kydonu a podle tohoto starověkého města nese i svůj původní název.
Jak dula vypadá?
Dula je poměrně velký žlutozelený plod, specifický svou silnou a nezaměnitelnou vůní. Do jisté míry napohled připomíná jablko, ale opravdu jen napohled. Spíše bychom mohli říci, že vizuálně připomíná jakýsi hybrid jablka a hrušky. Za syrova je dula hořká, trpká a skutečně tvrdá, a tak je opravdu třeba ji před konzumací tepelně upravit.
Jak dulu nejlépe konzumovat?
- výborná je ve formě marmelád
- zavařenin
- moštů
- vín
- sirupů
Účinky duly
Lidové domácí lékárny znají účinky duly již od nepaměti.
- pomáhá při žaludečních potížích nebo průjmech
- je vyhledávaným a osvědčeným lékem proti revmatu
- pomáhá proti kašli
- výborná je i proti plynatosti
- reguluje činnost střev
- snižuje vysoký cholesterol
- pomáhá při bolestech v krku
Dula má ale daleko širší využití. Celý plod si dříve ženy vkládaly do šatníku mezi oblečení, neboť jeho aroma odpuzovalo nežádoucí hmyz, zejména moly.
Silným esem v rukávu duly je její nádherné a výrazné aroma. Dovolíme si tvrdit, že takovou jedinečnou vůni by měl problém vytvořit i světově uznávaný parfumér. Jde totiž o krásnou a svěží vůni, která připomíná směs jablek, vanilky a citrusových plodů.
Dulu byste jen marně hledali v běžných obchodech s ovocem. Je to velká škoda, protože toto ovoce je opravdu pozoruhodné. Dobrá zpráva je, že stále častěji se s ní můžeme setkat na tržnicích u místních prodejců. Hledáte ovoce na všechny druhy nemocí? Tyto bobule dokáží zázraky. Čtěte více.