Naučte své děti zdravé pracovní návyky. Pomáhat by měly už odmala

Děti 16. ledna 2021 | 10:45 — Klára Sanders
V dětství si má každé dítě hlavně hrát, protože pracovat pak bude celý zbytek života. Aby tomu ale tak bylo, je dobré děti vést k tomu, že doma se má pomáhat a že mít povinnosti je normální. Zdravé pracovní návyky se tím naučí již v útlém věku.
Další 4 fotografie v galerii
Zapojujte dítě do domácích a dalších prací a hlavně u něj rozvíjejte samostatnost / Depositphotos

Domov je místo, kde žije celá rodina, a proto by každý člen měl mít nějakou povinnost. A platí to i pro děti. Díky tomu se do budoucna naučí zdravé pracovní návyky.

Pracovní návyky mohou mít nejrůznější podobu a je vždy potřeba volit činnosti podle věku a schopností dítěte. To, že vedete své ratolesti například k úklidu hraček nebo později třeba k ustýlání postele či pořádku v osobních věcech, se vám i vašemu potomkovi jednou vrchovatě zúročí.

Zapojte děti do domácích prací 

V prvé řadě začněte své děti vést k pracovním návykům od útlého věku. Berte ohled i na zájmy dítěte. Vše mu vždy ukažte a pak jej nechte, aby si "práci" vyzkoušelo samo. Zpočátku je dobré dítěti pomáhat. Osvědčilo se také využívat prvků hry a hodně důležité je dítě motivovat. Postupem času dovednosti rozvíjejte – s přibývajícími roky a schopnostmi přidávejte další činnosti, zapojujte dítě do domácích a dalších prací a hlavně u něj rozvíjejte samostatnost. Klíčem k úspěchu je důslednost.

Ze začátku je pomoc na místě

Vůle nepřichází sama. Rodiče však mají možnost pomoci svým dětem ji vytvořit a upevnit. Snad žádnou činnost dítě nezvládne napoprvé a typickou reakcí bývá nechuť v úkolu pokračovat. Pomožte dítěti úkol zvládnout, vysvětlete mu, jak postupovat a v žádném případě nedovolte dítěti rezignovat.

Dalším častým problémem u dětí bývá to, že než dokončí třeba při tvoření jednu činnost, už odbíhají ke druhé, aniž by si po sobě uklidily materiál. Veďte hoje k důslednosti a vysvětlete jim, že nejdříve musí ukončit jednu věc a pak mohou přejít ke druhé. Vyžaduje to ale opět důslednost a notnou dávku trpělivosti.

Jděte příkladem

I když je vhodné dítě učit samostatnosti, nic se nemá přehánět. Není úplně nejlepší dát například dítěti hromadu pastelek, ať si kreslí. Děti rády napodobují a je proto dobré sednout si ke stolu s nimi, nakreslit jim třeba předlohu a alespoň pár minut se jim intenzivně věnovat. Za vaší aktivní účasti se dítě mentálně rozvíjí a osvojuje si zdravé pracovní a učební návyky. Navíc dítě se nejlépe bude učit hrou. Nemá tak pocit, že něco musí, ale zapojí se do činnosti s chutí a nadšením. Ani při hře však nezapomeňte, že je třeba danou činnost ukončit a uklidit věci zpět na své místo.

Vše jde postupně

Je jisté, že některé činnosti se dítě naučí dříve, jiné později. K základním činnostem, které by mělo postupně zvládnout, zejména patří:

 • úklid hraček
 • oblékání
 • uklízet po sobě ze stolu
 • ustlání postele
 • zavazování tkaniček
 • udržovat pořádek ve svých věcech – nejen školních, ale i ve skříni s oblečením, s hračkami, na stole a podobně
 • úklid dětského pokoje, zalití květin
 • psaní úkolů
 • příprava aktovky a dalších školních potřeb
 • příprava do školy
 • péče o domácí zvíře
 • další pomoc v domácnosti – nákup, běžný úklid, mytí nádobí, praní a žehlení oblečení, čištění bot, třídění a vynášení odpadků a podobně

Žádný extrém není dobrý

Někteří rodiče neúkolují své děti vůbec, další je zase mají tendenci přetěžovat množstvím kroužků. Žádný extrém ale není dobrý. Dítě by nemělo být přetěžováno a mělo by mít dost času si jen tak hrát, na druhou stranu se ale potom musí přizpůsobovat pracovnímu režimu v kolektivním zařízení a má s tím často potíže. Přitom jde především o to dítě k činnosti správně motivovat, nemusí jít vůbec o nátlak, ale o přitáhnutí k zajímavé práci a vyčlenění si našeho času jen pro něj. Psali jsme také: Základní pravidla pro děti, které chodí do školy samy

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Pokud netoužíte po balkoně plném květin, zkuste na něm...

Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů...

Kdo miluje domácí uzené, může si na zahradu pořídit...

Špičák, zákrsek, polokmen či čtvrtkmen. Zorientujte se ve...

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Majitelé veteránů a sběratelé jsou pro automobilky...

Zavřít reklamu