Správně oblečené miminko v zimě: Jak poznáte, že je mu zima?

Děti 16. ledna 2019 | 09:27 — Monika Moorová
Má vaše miminko venku studené ruce? Nemusí to nutně znamenat, že je mu zima. Orientovat se podle končetin je totiž poměrně zavádějící. Přečtěte si, proč.
Další 3 fotografie v galerii
Správné oblékání dítěte do zimy bývá někdy těžký oříšek / Shutterstock

V chladnějším období obvykle tělo reaguje tak, že do okrajových částí zpomalí průtok krve a tu směřuje do míst, kde jsou uložené životně důležité orgány. Proto v zimě bývají nejchladnější části těla právě tváře, nos, ušní boltce a také ruce a nohy. A tím pádem nelze podle rukou bezpečně říct, že je miminku skutečně zima.

Zkuste zátylek

Existuje jeden rychlý a velmi zaručený fígl, jak poznat, zda je dítě dobře oblečené. Pokud jste venku, sáhněte mu na zátylek. A jestli je teplý, pak máte jistotu, že je miminko dobře oblečené. Doma mu můžete zkontrolovat i hrudník, což venku nelze. Pozor si však dejte na to, zjistíte-li, že oblast za krčkem je nejen teplá, ale dokonce zapocená. V tomto případě uberte jednu vrstvu, protože dítě se může zbytečně přehřívat. Nicméně, pokud chcete předejít riziku, aby dítěti nebyla zima, vezměte si s sebou jednoho skvělého pomocníka. 

Dědičnost

Stejně jako někteří dospělí, tak i některé děti mohou mít sklon ke studeným končetinám. Může to být dědičné. Takže pokud na to trpí i vaše dítě, zapátrejte u příbuzných, kdo z nich měl pokaždé ruce jako led, bez ohledu na počasí. 

Pozor na přehřátí

Pravdou však je, že ve skutečnosti je prochlazené dítě spíše výjimkou a mnohem častěji dochází k přehřátí dětského organismu. Spousta maminek dělá zásadní chybu, tedy že dítě obléká až příliš a hrozí tedy spíše přehřátí dítěte. A to i v zimě. U miminek a menších dětí obecně platí, že oblékáme o jednu vrstvu více, než máme sami na sobě. U větších dětí se ale v podstatě řídíme pravidlem, že to, co mám na sobě já, tolik toho dám i dítěti. Narodilo se vám miminko a nestíháte? Poradíme, jak se nezbláznit.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový ráj ve Středomoří a ochutnejte krásu Sardinie

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Chorvatský Sea Star Festival u moře je nejlepší způsob jak...

5 tipů na zdravou svačinu do batohu

V Trentinu sezona pokračuje za ideálních sněhových...

Zavřít reklamu