Správně oblečené miminko v zimě: Jak poznáte, že je mu zima?

Děti 16. ledna 2019 | 09:27 — Monika Moorová
Má vaše miminko venku studené ruce? Nemusí to nutně znamenat, že je mu zima. Orientovat se podle končetin je totiž poměrně zavádějící. Přečtěte si, proč.
Další 3 fotografie v galerii
Správné oblékání dítěte do zimy bývá někdy těžký oříšek / Shutterstock

V chladnějším období obvykle tělo reaguje tak, že do okrajových částí zpomalí průtok krve a tu směřuje do míst, kde jsou uložené životně důležité orgány. Proto v zimě bývají nejchladnější části těla právě tváře, nos, ušní boltce a také ruce a nohy. A tím pádem nelze podle rukou bezpečně říct, že je miminku skutečně zima.

Zkuste zátylek

Existuje jeden rychlý a velmi zaručený fígl, jak poznat, zda je dítě dobře oblečené. Pokud jste venku, sáhněte mu na zátylek. A jestli je teplý, pak máte jistotu, že je miminko dobře oblečené. Doma mu můžete zkontrolovat i hrudník, což venku nelze. Pozor si však dejte na to, zjistíte-li, že oblast za krčkem je nejen teplá, ale dokonce zapocená. V tomto případě uberte jednu vrstvu, protože dítě se může zbytečně přehřívat. Nicméně, pokud chcete předejít riziku, aby dítěti nebyla zima, vezměte si s sebou jednoho skvělého pomocníka. 

Dědičnost

Stejně jako někteří dospělí, tak i některé děti mohou mít sklon ke studeným končetinám. Může to být dědičné. Takže pokud na to trpí i vaše dítě, zapátrejte u příbuzných, kdo z nich měl pokaždé ruce jako led, bez ohledu na počasí. 

Pozor na přehřátí

Pravdou však je, že ve skutečnosti je prochlazené dítě spíše výjimkou a mnohem častěji dochází k přehřátí dětského organismu. Spousta maminek dělá zásadní chybu, tedy že dítě obléká až příliš a hrozí tedy spíše přehřátí dítěte. A to i v zimě. U miminek a menších dětí obecně platí, že oblékáme o jednu vrstvu více, než máme sami na sobě. U větších dětí se ale v podstatě řídíme pravidlem, že to, co mám na sobě já, tolik toho dám i dítěti. Narodilo se vám miminko a nestíháte? Poradíme, jak se nezbláznit.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu