Batole s rýmou je postrach všech rodičů. Jak ho naučit smrkat?

Děti 23. dubna 2019 | 09:52 — Monika Moorová
Nevíte, jak malé dítě zbavit rýmy, tak sáhnete po odsávačce? Je to sice řešení, ale hodí se pouze v některých případech. Jaké jsou výhody a nevýhody? A jak nejlépe zbavit malé dítě hlenů?
Dalších 5 fotografií v galerii
Nácvik smrkání je vhodné zahájit již v půl roce života dítěte / Shutterstock

Odsávání manuální odsávačkou, nebo tou, kterou připojíte na vysavač, má jistě své výhody. Je rychlé, ucpaný nos vyčistí během chviličky a dá se použít i u čerstvě narozených miminek. Pokud odsáváte jen sporadicky, například večer před spaním a vaše dítě to dobře snáší, nemusí vás to trápit. Odsáváte-li však několikrát denně, a nebo u toho vaše děťátko hlasitě křičí, brečí, kope rukama a nohama, zkuste to raději jinak. 

Metody, jak zbavit dítě hlenů

Nejlepší cestou je naučit dítě smrkat. U dětí, které smrkat neumějí, nebo jim je natolik špatně, že nemají sílu, lze použít fyziologický roztok a nechat nudle volně vytékat. Pro děti stačí mořská voda, kterou můžete stříkat několikrát denně. Hleny, které spolehlivě rozpustí, z nosu vytečou samy a vy je jen setřete kapesníčkem, vatovým tamponem, gázou, nebo u miminek štětičkou. 

Kdy začít s nácvikem smrkání?

Nácvik smrkání je vhodné zahájit již v půl roce života dítěte. Touto dobou děti začínají nejvíce napodobovat své okolí a z jakéhokoliv povedeného kousku mají radost. Nejlepší je začít ve chvíli, kdy dítě ještě rýmu nemá. Nebude vás tak tlačit čas, nebudete ve stresu, že má dítě ucpaný nos a budete moci nácvik pojmout spíš jako hru.

Začněte s tím, že si zacpete ústa rukou a dítěti svým nosem foukejte na obličej. Pokud se dítě směje, jste na dobré cestě, protože ho vaše podivné chování zaujalo. Vyčkejte, dokud vás dítě nezačne opakovat. Může to trvat den, nebo tři týdny. Záleží na tom, jak moc již dítě opakuje. Hlavně nespěchejte, nezlobte se na něj a do ničeho ho nenuťte.

Jakmile začne dítě nosem foukat, přidejte „povel“. Řekněte „smrk-smrk“ nebo „smrkej“ a opět vyfoukněte nosem. Dítě si později spojí, že po povelu následuje vyfouknutí nosem. Můžete také začít na nos opatrně a něžně přikládat kapesník. Klidně dítě nechte, ať se s ním seznámí nejdříve samo, nebo ať "vysmrká" ono vás. Až budete ve fázi, že dítě foukne na povel do kapesníku, máte vyhráno. Stále ale smrkání nanečisto opakujte, aby ho dítě nezapomnělo.

Proč je nácvik tak důležitý?

Nácvik je důležitý, aby dítě vědělo, co má při rýmě vůbec dělat. Často se však stane, že jakmile má dítě smrkat naostro, najednou se mu nechce. Jde to hůř než předtím a navíc není ve své kůži. Opět platí – nezlobte se na něj, nehubujte mu. Zkuste nejprve používat mořskou vodu, aby se hleny uvolnily. Správně by se mělo smrkat vždy jednou dírkou – na tu druhou tlačte dítěti vždy jedině zespoda. Když stisknete nos zboku, tlačíte na nosní přepážku, což může dětem způsobovat bolest a odrazovat je od smrkání.

I v případě, že již vaše dítě bude umět smrkat, držte se následujícího postupu: vždy nejprve aplikujte nosní kapky (klidně jen mořskou vodu), které hleny rozpustí a nechte vaše dítě vysmrkat až za chvíli, aby zbytečně nedráždilo sliznici nosu.

V zimním období je však důležité dbát i na prevenci a zásobovat děti vitamíny, aby rýmě, kašli a chřipkám nepodlehly. (Dále čtěte: Trápí vás zadní rýma? Poradíme, jak se jí efektivně zbavit).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější...

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i...

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte...

Drsná a tragická města na naší planetě, kde vám bude...

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na...

Odvážné a unikátní skvosty. Každý jiný, ale všechny...

Zavřít reklamu