Na co si dát pozor při výběru mimoškolních aktivit vašich dětí

Děti 15. června 2019 | 08:01 — Monika Moorová
Mimoškolní aktivity mají pro děti neoddiskutovatelný přínos a jsou důležitou součástí jejich socializace. Jedině v kolektivu se totiž děti naučí reagovat na nepředvídatelné situace, řešit konflikty nebo sdílet společnou radost.
Další 4 fotografie v galerii
Výběr kroužků bývá ale často pro rodiče velký oříšek / Shutterstock

Kromě toho jim záliby umožní stanovovat cíle a překonávat je. Vybrat ty správné tak, aby umocnily talent dítěte a zároveň znásobily jeho znalosti a schopnosti, ale není vůbec snadné. 

Čas je důležitý

Ideální je si s dítětem o výběru kroužků promluvit. Jeho představa se totiž nemusí shodovat s tou vaši. Možná vůbec netouží být fotbalistou nebo tenistou, ale třeba leteckým modelářem. Důležité je také zvážit, zda vybraný kroužek vůbec bude zapadat do vašeho časového programu. Pokud budete dítě někam dovážet, zvažte, zda to časově zvládáte i s přípravou do školy na druhý den. Ideální jsou proto kroužky, které se nabízí přímo ve škole.

Kolik kroužků je na dítě tak akorát?

Psychologové varují před nadměrným zatěžováním dětí kroužky. Rodiče mají pocit, že pokud nebude mít jejich ratolest každý den nějakou aktivitu, o něco přichází. Naopak podle psychologů je pro děti důležité, aby měly i své osobní volno, které si vyplní podle sebe a budou se klidně i nudit. Každé dítě je prostě osobnost a potřebuje něco jiného. 

Každý je jiný

Není nic jako univerzální rovnice, podle níž se dá vypočítat ten nejvhodnější druh aktivity pro konkrétní dítě. Každý malý človíček je originál s vlastními touhami, potřebami a schopnostmi. Někdo je pohybově nadaný, někdo má hudební či výtvarný talent, druhého baví počítače, další se rád učí cizí jazyky a jiný se zase potřebuje pořádně vyřádit a unavit.
Od určitého věku už lze některé dovednosti a nadání dítěte rozpoznat. Pokud to nezjistíte vy, tak by na to měla přijít škola. To ovšem neznamená, že nemůžete dávat své dítě do kroužku již v předškolním věku. U některých sportů, umělecky zaměřených skupin nebo při výuce cizích jazyků se s tím dokonce počítá.

Talent se ovšem nemusí vždy projevit tak brzy, stejně jako zájem dítěte o tuto činnost může s narůstajícím věkem pominout. Neměli byste se tak bát různé druhy kroužků zkoušet či střídat. Zde mají výhodu rodiče ve větších městech, kde je výběr větší. Ti, co bydlí na venkově, si musí zpravidla vybrat z nabídky dvou či tří možností alespoň do té doby, než je dítě dostatečně staré na dojíždění mimo rodnou obec.

Jak kroužek vybírat?

  • Vždy volte kroužek, za nímž stojí prověřený oddíl či klub a zkušení lektoři s dobrými referencemi. Velmi pomáhá zeptat se rodičů starších dětí, zeptat se na jejich zkušenosti a doporučení.
  • Zejména ve sportovních oddílech je zvykem pořádat dny otevřených dveří spojené s nábory, totéž platí třeba pro hudební kurzy. Navštivte je společně s dítětem, sami uvidíte, kde se potomek cítí dobře.
  • Vyptejte se lektorů na vše, co vás zajímá, sledujete, jak se k dětem chovají, chtějte vidět certifikáty.
  • Svou roli hraje samozřejmě i praktická stránka – cena a dopravní dostupnost. Prvňáček může být z kroužku sebenadšenější, ale pokud by kvůli tomu měl dojíždět dvě hodiny tam a zpět přes celé město, zkuste se poohlédnout po něčem bližším.
  • Až dítě do kroužku začne chodit, buďte trpěliví a nechtějte výsledky hned. Někdy trvá týdny i měsíce, než se ukáže, jestli to byla vhodná volba. Ohlídejte také, aby se dítě nenadchlo pro některý kroužek jen proto, že tam chodí kamarád, ale zajímalo se skutečně o jeho náplň.

Obecně platí, že mladším dětem by měly bohatě stačit maximálně dva kroužky týdně. Z toho by jeden měl být zaměřený pohybově a druhý spíš kreativně. Starší děti mohou mít kroužků i více. Ale každé dítě musí mít i dny, kdy tráví volno zcela podle svého, i kdyby to bylo „jen“ ležení s časopisem na gauči. (Dále čtěte: Jak poznáte, že zrovna vaše dítě je autista).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu