Pokud soustavně cvičíte břišní svaly a výsledek se nedostavuje, děláte asi jednu zásadní chybu

Krása 09. března 2020 | 11:16 — Anna Novotná
Pokud soustavně trápíte své břicho úmorným cvičením a kýžený výsledek se stále nedostavuje, s největší pravděpodobností děláte něco špatně. Pokud si totiž myslíte, že platí pravidlo, že čím déle budete cvičit břicho, tím ho dříve zhubnete, musíme vás vyvést z omylu. Tahle to totiž rozhodně nefunguje.
Další 4 fotografie v galerii
Vypracované břicho není zadarmo / Depositphotos

Je třeba si uvědomit, že cvičením břicha nezhubnete břicho. Tuk totiž mizí z těla souměrně. Přestaňte tak zbytečně namáhat břicho a s ním i záda a začněte hubnout. Cvičením břicha pouze zpevníte břicho. Vytvoří se vám svaly, které budou ukryty pod vrstvou tuku. Navíc se vám díky svalům zvětší objem a opticky budete vypadat ještě silnější.

Zapojte celé tělo

Pokud chcete vypadat dobře, je třeba dbát na pravidelnou a zdravou stravu (jezte po menších porcích 5x až 6x denně) a myslete i na dostatečný přísun tekutin. Co se týká samotného cvičení, je třeba zapojit celé tělo.

Abyste se zbavili tuků, dělejte cviky, které působí na velké svalové partie. Tuk, který je po cvičení odbouráván, pochází z celého těla. Člověk tedy nemůže spalovat tuky pouze na konkrétní partii (lokálně), tuky se totiž spalují po celém těle.

Z hlediska energetického metabolismu a výdeje jsou optimálním bojovníkem proti uloženému tuku cviky, které zaměstnají svaly hýžďové, stehenní i břišní současně (příp. velké svalové partie). U těch totiž spálíte více energie než u cviků zaměřených pouze na břicho a v pracujících svalech se zvýší metabolický obrat. Takto působí například dřepy, výpady, držení prkna (plank), tzv. bicycle crunches (simulace jízdy na kole) či high knee pulls (přitahování kolen k hrudníku ve stoje s přidáním rukou). U všech těchto cviků se totiž zapojuje velké množství svalů a energeticky náročné svalové partie. 

Jak cviky provádět

Lepší je provádět cviky na břicho pomalu a hlavně správně. Hlavní kouzlo pevného břicha i hýždí spočívá v zátěži a délce cvičení. Jestliže budete dělat cviky intenzivně až do selhání, odrovnáte se po patnácti minutách a tuků se nijak nezbavíte.

U začátečníků je pro hubnutí a spalování tuků dobré volit malou zátěž s více opakováním. To znamená pracovat převážně s vlastním tělem, nesnažit se cviky dělat co nejrychleji a co nejvíce, ale naopak cvičit podle hranice svých možností tak, abyste všechna opakování zvládli a pro optimální výsledky cvičili alespoň 40 minut v kontinuálním tempu. Platí zde jednoduchá matematika: čím více cviků během cvičení uděláte, tím více energie tělo vydá.

Posilovací cviky nestačí

Jestliže to s formováním postavy myslíte opravdu vážně, je třeba do vašich aktivit zapojit nejen posilovací cviky, ale i nějaký aerobní sport, například běh, jízdu na kole, plavání, veslování na trenažéru, aerobik, fotbal, tenis apod. Tyto aerobní sporty jsou při spalování tuků téměř nezbytné. Právě zde se totiž tuk využívá jako zdroj energie již při tréninku samotném.

I toto cvičení by mělo trvat minimálně 40 minut. Prostý běh by se tak měl ideálně stát vaším každotýdenním chlebem. Pro maximální efekt aerobní a posilovací cviky rovnoměrně střídejte. Vhodným systémem tréninku je pro většinu lidí (začátečníky a pokročilé) dva dny cvičení, dva dny volna, dva dny cvičení a jeden den volna (2+2, 2+1). Ze čtyř dnů cvičení tak můžete dva dny posilovat (s mírnou zátěží) a dva dny dělat kardio. 

Změňte jídelníček

Jestliže se rozhodnete pravidelně cvičit, je to jen první krok k úspěchu. Druhou zásadní složkou pro spalování tuku je totiž také vhodné stravování. Pokud budete správně cvičit, ale špatně jíst, budou výsledky minimální či žádné.

Z vašeho jídelníčku byste měli vyškrtnout tučná, sladká, slaná a všelijaká nezdravá jídla. Nahraďte je potravinami bohatými na vlákninu, bílkoviny, zdravé tuky a vitaminy. Pro hubnutí je důležitý energetický deficit, tzn. větší výdej než příjem. Obecně při hubnutí platí: omezte sacharidy nebo tuky a přidejte bílkoviny. Snížíte-li příjem sacharidů, sníží se zároveň vaše chuť k jídlu a bude se vám lépe hubnout. 

Dobře spěte

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale i kvalita spánku ovlivňuje hubnutí. Pokud totiž dostatečně nespíte, uvolňuje se v těle stresový hormon kortizol a také hormon ghrelin, který zvyšuje chuť k jídlu. Naopak vám chybí prostor pro uvolňování růstového hormonu (GH), jenž má velký vliv na odbourávání tuků. Proto je pro spalování tuků důležité nejen hodně cvičit, ale také spát. Ideálně 8 hodin denně. Psali jsme také: Nechcete mít prověšená prsa? Vyhněte se těmto častým chybám.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu