Vonící lékárna: Kde všude pomáhá růže?
Vůně růží je omamná. Jen těžko byste hledali někoho, komu nevoní. Ne nadarmo se růže hojně využívá v aromaterapii při léčbě psychických obtíží i depresí.
Kde všude můžeme použít růži?
- Růžový éterický olej se hojně používá v kosmetice, pro zralou pleť je nepřekonatelným kosmetickým doplňkem. Stačí jedinou kapku rozmíchat v jedné lžičce mandlového nebo meruňkového oleje a jemně vmasírovat do pokožky obličeje. Ani očnímu okolí se nemusíte vyhýbat. Růže je jemná a rozhodně vám neublíží.
- Okvětní plátky čerstvé růže se pak dají přidat do salátu nebo z nich vyrobit džem, želé, sirup či sorbet.
- Nasušené zase mohou sloužit jako jedna ze složek bylinného či ovocného čaje.
- Skvěle pomáhají při léčbě respiračních onemocnění, hlavně nemocí plic a průdušek.
- Bylinkáři ji také odedávna používali při onemocněních dásní, poruchách trávení a dokonce i na uklidnění.
- Posiluje nervy i srdce.
- Růže odbourává melancholii i stres, navozuje dobrou náladu a celkově povzbuzuje.
- Dokonce působí jako afrodiziakum, zejména na ženy.
Růže proti vráskám
Už ve chvíli, kdy se na obličeji začnou tvořit první vrásky, je nutné začít proti nim bojovat. Pokud se do boje nepustíme včas, později s vráskami už nic moc nezmůžeme. Jako první krok je nutná důsledná hydratace. Na suché pokožce se totiž vrásky tvoří daleko rychleji. Hydratovat je však nutné nejen zvenku, ale i zevnitř. Vnitřní hydratací je myšlen dostatečný pitný režim, ideálně popíjejte kvalitní čistou vodu nebo ovocné a bylinné čaje. Zevně na pleť denně aplikujte obklady z růžových okvětních plátků. Ty mohou být čerstvé nebo sušené.
Jak na to?
Hrst červených okvětních plátků růže ponořte na chvíli do vlažné vody s kapkou citronu. Poté přikládejte na pleť a nechejte alespoň deset minut působit. Pro suchou pleť není nic lepšího než tato růžová maska. Aplikovat ji můžete bez obav denně, nic vám nehrozí. Už po týdnu pravidelné aplikace zjistíte, že je vaše pleť mnohem jemnější, bez šupinek a lépe hydratovaná. Krom jiných pozitiv má růže i silné dezinfekční účinky.
Vyrobte si růžovou vodu doma
Nemusíte si ji draze kupovat v obchodě. Jemně vonící růžovou vodu můžete snadno vyrobit i sami doma, za pár korun. Přinášíme vám rychlý a snadný návod.
Dvě plné hrsti okvětních lístků růží (ideálně tmavě červených) smočte v půl litru destilované vody. Celou směs pak v hrnci pod pokličkou přiveďte k varu. Poté odstavte a nechte vychladnout. Až směs zcela vystydne, sundejte pokličku a lístky důkladně vyždímejte. Získanou růžovou vodu pak uchovávejte v chladu a spotřebujte nejlépe do dvou týdnů. Víte, jak se správně odličovat, aby vaše pleť trpěla co nejméně? Čtěte více.