Neničte si nevědomky plavky. Tři základní pravidla, jak se o ně správně starat

Móda 14. července 2019 | 08:13 — Ilona Cílková
Po pár dnech na dovolené jste si jistě všimli, že vaše plavky už nejsou takové jako na začátku? Chlór v bazénech nebo slaná voda a slunce si vybírají svou daň nejen na naší pokožce či na vlasech, ale i na plavkách. Jak se o plavky správně starat, aby vydržely co nejdéle?
Dalších 5 fotografií v galerii
Staří dodržovat pár zásad a máte po starostech / Shutterstock

Plavky se vyrábějí ze spandexu nebo z jiných elastických látek a právě ty nereagují nejlépe se sluncem či s chemikáliemi z bazénu. Prodlužte život plavkám tím, že se o ně budete vhodně starat.

Než se v nich vykoupete

Především je důležité vědět, jak je prát. To se dozvíme na štítku, který je na nich přišitý. Než ho však odstřihneme, měli bychom si ho vyfotit nebo uložit, abychom věděli, jak máme dané plavky prát i v další sezóně.

Před prvním koupáním plavky bezpodmínečně vyperte. Nikdy nevíte, kdo si je i přes hygienické předpisy zkoušel a předejdete tím i možné alergické reakci. Nepoužívejte prací prostředek a raději je vyperte ručně pouze ve vlažné vodě. Plavky neždímejte, ale jemně z nich vytlačte přebytečnou vodu a položte na sušák. Nepoužívejte kolíčky a nevystavujte je slunečnímu záření.

Aby si zachovaly svou barvu

Abyste co nejvíce omezili blednutí barev, občas je vyperte v octové vodě. Nemusíte se bát, ocet látku nezničí, naopak pomůže zachovat barvy, které budou nadále syté a zářivé. Neperte je však v čistě octové vodě. Jedna lžíce jablečného nebo bílého vinného octa na cca 5 litrů vody stačí. Po každém koupání plavky opláchněte ve studené sladké vodě a nechte je vysušit ve stínu. Pokud jde o bílé plavky, které vám během sezóny jemně zežloutly nebo jinak změnily svou barvu, nevěšte hlavu. Zkuste jedlou sodu, žlučové mýdlo a pokud nic nepomáhá, sáhněte po přípravku na jemné bělení. Koupíte ho v malém balíčku, nestojí mnoho a udělá zázraky. 

Čemu se vyhnout

Dávejte si pozor, když chodíte do lázní. Horká termální voda obohacená o minerály, bahenní koupele či vířivky škodí také. Snažte se vyhnout kontaktu s opalovacími krémy a oleji, které mohou plavky obarvit. Neperte plavky v sprchových gelech a ani v šamponech. Stačí je důkladně vymáchat v čisté vodě a nechat je ve stínu přirozeně uschnout. Plavky by se neměly prát v pračce či sušit v sušičce. Nicméně, pokud plavky zhruba každé páté praní vyperete v pračce, zbavíte je nečistot, jako je drobný písek či zbytky opalovacího krému. Perte je vždy v sáčku na podprsenky a zvolte program na jemné praní. Plavky rozhodně nežehlete. 

Pokud budete dodržovat těchto pár zásad, nemusíte se bát, že se vašim plavkám něco zásadního stane. Kromě toho, že vám budou možná příští sezónu malé. Tipy, jak budete štíhlá do plavek již dnes.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu