Podzimní deprese se hlásí o slovo. Zažeňte je bylinkami pro dobrou náladu

Ostatní 02. října 2019 | 08:15 Monika Moorová
Podzim je obdobím krátkých dnů a dlouhých nocí, a tak nejednoho z nás občas přepadnou chmury a nálada je doslova až na bodu mrazu. Pak přicházejí na řadu osvědčené i méně známé metody, jak přijít na veselejší myšlenky a svou náladu pozvednout.
Další 4 fotografie v galerii
Kvůli depresi nemusíte běžet hned k doktorovi, dobrou službu nám udělají i léčivé bylinky / Shutterstock

Úzkost a deprese není dobrý rádce a jejich důsledkem může naše psychika trpět. Nemusíte běžet hned k doktorovi, dobrou službu nám udělají i léčivé bylinky. 

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je jedna z nejznámějších a nejpoužívanějších bylin při úzkostech, bušení srdce, při nervovém vyčerpání, stresu, nespavosti vlivem přepracování, podráždění, depresích, bolesti hlavy. Tyto účinky má díky valepotriátům a terpenickým látkám. Kozlík má sedativní účinky, díky nim je také bylinkou pro dobrý spánek. Kozlík tvoří často základ čajových směsí bylinek pro dobrou náladu, užívá se také ve formě tinktury z kořene. Děti, těhotné a kojící ženy by se měli kozlíku vyhýbat. 

Připravte si odvar z kozlíku

Potřebujete:

  • 2 lžičky drceného kořene
  • 1⁄4 l vody

Příprava a užití

Vaříme 10 minut, pak necháme 15 minut stát, přecedíme a pijeme vlažný. Obvyklé užití je jeden šálek ráno a jeden večer.  Vyzkoušet můžete i kombinaci s levandulí či meduňkou. Čaj z kozlíku se užívá spíše příležitostně a omezenou dobu. Po třech dnech užívání je vhodná třídenní pauza.

Třezalka tečkovaná

Zkuste se podívat na list třezalky proti světlu a uvidíte, že je pokrytý drobnými červenými tečkami. V nich se skrývá červené barvivo hypericin – a právě to působí jako účinný lék. Už po celá staletí je třezalka používána při nespavosti a nervozitě a je vědecky ověřeno, že dokáže zmírnit lehkou depresi. Dokonce se z ní vyrábějí i slabá přírodní antidepresiva.

Budete-li třezalku užívat 2–3 týdny, dostaví se dobrá nálada a nová energie. Pozor – užívání třezalky snižuje účinnost antikoncepce a způsobuje větší citlivost kůže na sluneční záření. Také se může ‚tlouci‘ s některými léky na nervovou soustavu. Nejlepší je v čajových směsích nebo jako olej.

Co jste o třezalce možná něvěděli?

Pozor! Třezalka zvyšuje citlivost na slunce. Během užívání tedy vynechejte opalování i solárium. Třezalku nesmíte pít déle než šest týdnů.

Meduňka

Meduňka úžasně ulevuje celému organizmu, harmonizuje nejen nervový systém. Utěší a navrátí radost, působí při zvýšeném nervovém napětí, má protikřečové, dezinfekční a uklidňující účinky, zlepšuje trávení. Doporučuje se při podráždění, úzkosti, bolesti hlavy ze stresu a napětí, při depresích, užívá-li se večer před spaním, prohlubuje spánek, snižuje bušení srdce. Meduňka patří mezi nejoblíbenější bylinky, bývá součástí řady čajových směsí a bylinných přípravků pro dobrou náladu a dobrý spánek. Může se užívat i dlouhodobě. Víte, jak správně používat bylinky a na které neduhy se hodí?

Uvolňující čaj z meduňky

Připravte si uvolňující a uklidňující čaj. Dvě lžičky sušené meduňky zalijte 2,5 deci vařící vody. Čaj se louhuje kolem deseti minut. Nepřekračujte denní dávku, povolené jsou 2 až 3 šálky.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Badatelé objevili v hloubce sedmi kilometrů vrak ztraceného amerického torpédoborce

Jak vyhnat mravence ze zahrady i ze skleníku. Skvěle fungují...

Vypěstujte si sladká, voňavá rajčata, plná chuti. Stačí...

Dopřejte si bohatou úrodu sladkých melounů. Potřebují...

Jak dosáhnout rekordní úrody a velikosti brambor? Stačí ve...

Borůvky na zahradu i terasu. Klíčový je výběr správné...

Pěstujte hortenzie jako profesionál. Odmění se vám bohatou...