Uvažujete o půjčce? Držte se pěti základních pravidel

Ostatní 08. listopadu 2019 | 13:53 — Monika Moorová
Uvažujete o půjčce? Pokud je vaše odpověď kladná, rozhodně byste měli zbystřit. Na finančním trhu se setkáváme se spoustou různých finančních produktů vyznačujících se vyšší či nižší kvalitou.
Další 3 fotografie v galerii
Při půjčování si peněz buďte obezřetní / Pixabay

Některé společnosti půjčují za poměrně podivných okolností. Vy byste jako žadatelé o půjčku měli myslet především na své bezpečí z pohledu celkového splácení úvěru. Ne vždy totiž musí všechno vyjít a mnozí klienti různých nebankovních společností se mohou dostat do finančně značně nepříjemné situace. Aby se tak nestalo, vyplatí se znát pravidla bezpečného půjčování. My se na 5 nejznámějších zaměříme poněkud podrobněji.

Víte, že dokážete splácet?

Otázka, která se mnohých žadatelům o půjčku zdá jako přinejmenším zbytečná. Přitom je fakticky zásadní. Zkuste si proto ještě před žádostí o úvěr spočítat, jestli budete skutečně schopní dostát svým budoucím závazkům. Optimální je spočítat si celkové příjmy a výdaje. Následně budete jasně vědět, zdali se vám bude při splácení dařit, či naopak nikoliv. Zapotřebí je také počítat s nějakou finanční rezervou pro případ, že by se vám krátkodobě nedařilo splácet. V takovýchto momentech jsou totiž odklady splátek a případná penále mnohdy doslova devastující.  

Kdy je půjčka podezřelá?

Váš vybraný poskytovatel po vás nevyžaduje fakticky žádné záruky spojené se splácením. Vaše bonita ho zajímá minimálně a prostě vám hodlá za každou cenu vyjít vstříc? Na jednu stranu to samozřejmě potěší, na stranu druhou je na takovéto situaci minimálně něco zvláštního a podivného. Možná se vás pouze snaží nalákat na některý ze svých produktů s tím, že následně budete muset platit hodně vysokou úrokovou sazbu nebo poplatky. Takový zprostředkovatel úvěrů může mít jednoduše za lubem něco nekalého a je rozumné takovou půjčku nepřijímat. Toto pravidlo platí samozřejmě i u konsolidace půjček. I tady se lze setkat s nepoctivými společnostmi.  

Nepodceňujte výši úroku a poplatků

Obojí vám musí být od prvopočátku zcela jasné. Poskytovatel půjčky sice ze zákona musí tyto údaje uvádět, nicméně může tak činit malým písmem někde v textu, čehož si třeba nevšimnete. Ústně vás pak zástupce konkrétní společnosti může informovat poněkud zavádějícím způsobem.

Špatné reference

O každé půjčce najdete informace jak na internetu, tak i mnohde jinde. Především v diskusních fórech se lze setkat přímo s konkrétními připomínkami lidí, kteří už koloběh půjčky u té či oné společnosti absolvovali. 

Špatná komunikace

Přesně ta je jednoznačným varováním pro každého žadatele již na počátku. Jestliže musíte konkrétní společnost urgovat už při realizaci úvěru a podpisu smlouvy, je něco špatně. Komunikace by měla být rychlá a věcná. (Dále čtěte: Kdy je poslední vůle platná a kdy máte smůlu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i teplé dny plnými doušky

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i...

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte...

Drsná a tragická města na naší planetě, kde vám bude...

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na...

Odvážné a unikátní skvosty. Každý jiný, ale všechny...

Zemička sice malá, ale nesmírně krásná. Úžasná místa v...

Zavřít reklamu