Není med jako med. Naučte se poznat kvalitní med i jak ho skladovat

Ostatní 01. listopadu 2020 | 10:21 — Klára Sanders
Nejznámější a nejdůležitější včelí produkt konzumují lidé už stovky let. Používají ho na slazení a pro jeho prokázané léčivé účinky. Poznat opravdu kvalitní včelí med není až tak lehké, jak se zdá. Poradíme vám, jak na to.
Další 4 fotografie v galerii
Poznat opravdu kvalitní včelí med není až tak lehké, jak se zdá / Pixabay

Kvalitu medu kontroluje Státní veterinární správa a Státní zemědělská potravinářská inspekce. Konkrétně kontrolují pravost medu, tedy jestli med není zředěný, a obsah nevhodných léčiv a pesticidů. Při koupi medu si jeho kvalitu musíte zkontrolovat sami. Zaměřte se proto na cenu a hustotu. 

Jak vybrat opravdu kvalitní med

Při koupi medu i jiného zboží je vhodné přečíst si informace na obalu či sklenici. U medu je důležité, odkud pochází. Pokud se jedná o směs medů ze zemí EU a mimo EU, tak je lepší se mu raději vyhnout. U těchto směsí je povolena vyšší hodnota HMF, což je látka vznikající při ohřevu. Čím je jí více, tím má med horší vlastnosti. U směsí navíc není jasné, v jakých podmínkách med vznikal a čím byly včely krmeny.

Poctivý med je hodně hustý, ale tekutý. Měl by se těžce přelévat. Kvalitní med je konzistentní v celém objemu. Neplatí to ale u medu, který zrovna krystalizuje. 

Hustota je důležitá

Pokud již máte med doma, naberte ho na lžičku a nechte pomaličku stékat. Pravý med by se měl táhnout a ne trhat. Neměl by být také až příliš tekutý, protože to ukazuje na zvýšený obsah vody. Jestliže naberete kvalitní med na lžičku a nalijete ho zpět do sklenice, měla by vzniknout menší hora, jakýsi kopeček. U nepravého medu se vytvoří dolík. 

Cukernatění není na škodu

Jakmile máte sklenici s medem doma již delší dobu a med necukernatí, může se jednat o falešný med. Ovšem akátové nebo lesní medy krystalizují výrazně pomaleji. Přesto platí, že poctivý med dříve nebo později zcukernatí. Když vám květový med do půl roku nezcukernatí, tak je asi něco špatně. 

Jak med správně skladovat

Medu svědčí temno a teploty do 20 °C. V takových podmínkách med vydrží i několik let. I v těchto ideálních podmínkách ale med časem zcukernatí. Med světlé barvy, který pochází z květů, obsahuje větší množství glukózy, tedy cukru hroznového. Tyto světlé druhy krystalizuji velmi brzy.

Naopak tmavý med obsahuje více ovocného cukru, fruktózu, proto krystalizuje později. Lesní a akátový med krystalizuje až po několika měsících. Pokud chcete vrátit medu jeho tekutost, nechejte ho pomalu rozehřívat ve vodní lázni. Dejte sklenici do teplé vody, kterou mírně zahřívejte a udržujte u teploty kolem 40 až 50 °C. Po půl hodině přestaňte vodu zahřívat, ale sklenici s medem v ní nechejte, dokud med nezíská požadovanou konzistenci. Rozhodně nesmí být voda příliš horká nebo dokonce vřít. Psali jsme také: Máslo je pro mnoho lidí drahá komodita. Existují zdravé a chutné suroviny, kterými ho lze výborně nahradit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bohuš Matuš je bezesporu velký talent. Jeho život je ale plný trapných afér a ponížení

Neodčervená kočka může nakazit vás i vaše děti....

Připravte si likér z černého bezu. Má vynikající účinky...

Židle musí umět víc, než jen zapadnout do interiéru. O...

Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným...

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Než zahradní nábytek definitivně schováte, vyčistěte z...

Zavřít reklamu