Výrobky z kašmírové vlny jsou velmi jemné a příjemné na dotek. Správná péče je však velmi důležitá

Ostatní 10. února 2021 | 09:46 — Klára Sanders
Kašmír neboli kašmírská vlna je textilní materiál získávaný ze srsti kašmírské kozy žijící v Himalájích. Jde pravděpodobně o nejvzácnější přírodní textilii na světě. Nejčastěji se z kašmíru vyrábějí svetříky a pašmíny (šály), ale také šátky, rukavice, župany a čepice. Tato speciální látka vyžaduje i speciální péči.
Další 3 fotografie v galerii
Nejčastěji se z kašmíru vyrábějí svetříky a pašmíny / Depositphotos

Výrobky z kašmírové vlny jsou velmi jemné, měkké a příjemné na dotek i nošení. I proto je kašmír v módním světě považován za jednu z nejdražších surovin. Běžnou ovčí vlnu cenově převyšuje asi desetinásobně, a proto se často používá ve směsi. Oblečení z kašmíru je přibližně 6 až 8násobně hřejivější než oblečení z ovčí vlny.

Hřeje i chladí

Je to vlna hedvábně lesklá a velmi pružná. Skvěle saje vlhkost a typické je pro ni to, že zatímco v zimě hřeje, v teplejších dnech příjemně chladí. Je navíc velmi odolná, investice do ní se proto vyplatí: při dobré péči vám bude sloužit celé roky.

Kvalitně zpracovaný kašmír málo absorbuje pot, proto si kašmírové svetry zachovávají stále svěží, neutrální vůni.

Jarní a letní svetry jsou vyrobené i z tenčí kašmírové příze – v letní přízi je použité jen jedno vlákno (tzv. jednou tkaná příze). Výchozí kašmírové vlákno pochází z té nejkvalitnější kašmírové vlny z oblasti střední Číny, která je pečlivě vybrána tak, aby splňovala ty nejpřísnější kvalitativní požadavky. 

Díky unikátním vlastnostem kašmíru, který nekouše a nezpůsobuje alergické reakce, můžete nosit kašmírový svetřík i na holé tělo.

Péče o kašmírový svetr

Kašmír si své skvělé vlastnosti udržuje hlavně provětráváním, a proto je důležité nenosit svetr víc dní po sobě. Ideální je nechat ho po každém dni nošení den odpočívat. Kašmír by se měl prát ve vlažné vodě. Její teplota by neměla přesahovat 20 °C. Ideální je ruční praní, ale je možné vyprat ho i v automatické pračce s nastavením na praní vlny. Doporučujeme však ruční praní a zde připojujeme návod:

1. Napustíte si vlažnou vodu (maximálně do 20 °C) do lavoru nebo do umyvadla. Přidejte prostředek na praní jemných tkanin anebo obyčejný dětský šampon. Následně rukama trochu rozmíchejte vodu, aby se vytvořily mýdlové bubliny. Potom do vody namočte celý kašmírový svetřík.

2. Točte svetříkem v lavoru vícekrát na jednu i na druhou stranu. Po dostatečném vyprání vodu vypusťte, napusťte opět vlažnou vodu a celý krok s točením zopakujte.

3. Pokud už z vody zmizely všechny mýdlové bubliny, vylijte vodu. Vodu ze svetříku opět opatrně vytlačte velmi jemným přitlačováním. Nezkoušejte z něho vyždímat vodu klasickým točením. Buďte velmi opatrní, aby se svetr nedeformoval.

4. Po vytlačení vody opatrně rozložte svetřík na savou utěrku a dejte ho do běžného tvaru. Utěrku začněte pomalu rolovat, aby vysála zbytky vody. Můžete i trochu přitlačit, ale nenechávejte ho dlouho v zatočeném stavu.

5. Vypraný svetr určitě nesušte na přímém slunci anebo dokonce v sušičce. Mohly by nastat nenávratné změny ve struktuře tkaniny, svetr by se mohl srazit a přijít o své pozitivní vlastnosti. Kašmírové svetry nemusíte žehlit. Psali jsme také: Jak z oblečení odstranit skvrny od antiperspirantu

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komplikace pro cestovatele při návratu do České republiky. A jedna důležitá novinka

Komplikace pro cestovatele při návratu do České republiky. A...

I takhle může vypadat dovolená. Zážitek, na který do konce...

Pozor na změny platné od příštího týdne. Cestovatelům se...

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během...

Světový unikát, který vám vyrazí dech. Co všechno byste...

Změny, které by vám neměly ujít. Covidový semafor se opět...

Zavřít reklamu