Diktátor se pozná podle tváře. Co psychologové vyčetli z projevu ruského prezidenta?

Ostatní 02. března 2022 | 14:22 — Mirka Malá
Ruský prezident Vladimir Putin přednesl 21. února v Moskvě projev k národu. Co psychologové z jeho projevu vyčetli?
Výraz tváře dokáže prozradit diktátora na první pohled / Pixabay

Právě publikovaná psychologická studie s názvem Diktátoři zkoumala rozdíly ve vnímání diktátorů oproti demokraticky zvoleným vůdcům.

Veřejnost, nikoli psychologové nebo odborníci, úspěšně klasifikovala obrázky tváří 160 světových vůdců jako demokraty nebo diktátory, a to pouhým pohledem na jejich fotografie.

Diktátoři vs demokraticky zvolení vůdci 

Účastníci hodnotili atraktivitu, kompetence, dominanci, vyspělost obličeje, líbivost a důvěryhodnost tváří vůdců. Demokraticky zvolení vůdci vypadali výrazně atraktivněji a vřeleji než diktátoři.

Autoři studie z MacEwan University a University of Toronto v Kanadě dospěli k závěru, že vzhled obličeje lídrů by proto mohl přispět k jejich úspěchu v rámci jejich příslušných politických systémů. Tyto systémy utvářejí to, jak vůdci nakonec vypadají, protože se musí prezentovat určitým způsobem, aby se dostali a udrželi na svých postech.

Chladný projev potřebný k diktatuře

Jinými slovy, podle tohoto výzkumu Putin působí hrozivě, protože to je to, co je potřeba k tomu, aby jeho diktatura fungovala. A tím se velmi liší od vůdců, které znají novináři a voliči na Západě. Lidé tedy očekávají, že vřelejší a atraktivnější vůdci povedou demokratické národy a že vůdci demokratických národů skutečně vypadají vřeleji a atraktivněji než diktátoři.

Naproti tomu vypadat chladně a méně přitažlivě zase usnadňuje velení autority, na kterou se diktátoři spoléhají při kontrole občanů svých národů. Takže vlastně autokraté, kteří vypadají neatraktivně a chladně, mohou mít výhody, které jim umožňují udržet si moc tváří v tvář hrozbám. Častou otázkou autoritářských režimů ale je, proč lidé stojí při takových vůdcích. Autoři této studie publikované v časopise Social Psychological and Personality Science mají vysvětlení. Drsné a chladné tváře vůdců diktátorských režimů, které jsou založeny na nadvládě a podvodu, pomáhá vytvářet strach potřebný k ovládnutí populace. Takže zastrašování diktátorských vůdců vlastně vede k vytvoření konfliktních podmínek, ve kterých má pak samotné zastrašování svůj úspěch. Také čtěte: Ponížení, které přimělo Putina, aby se pokusil znovu získat zpět ruskou slávu.

Zdroj: Psychology Today, Social Psychological and Personality Science.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

8 příznaků, podle kterých poznáte, že váš počítač napadl virus

Levné letenky přímo ve vašem telefonu? Jistě!

Vodní sporty, které stojí za to vyzkoušet

Jak připravit dokonalý velikonoční mazanec? Osvědčený...

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Zavřít reklamu