Jednoduchý a rychlý test, jak spolehlivě zjistit kvalitu potravin

Ostatní 15. srpna 2017 | 12:36 — Monika Moorová
Existuje množství způsobů, jak zjistit kvalitu potravin, které nakupujeme. A nemusíte být žádní odborníci.
Dalších 14 fotografií v galerii
Cože?! To že je med? / Shutterstock

Pouhým pohledem zjistíte, které potraviny jsou kvalitní a které byste už raději neměli kupovat a měli byste se jim zdaleka vyhýbat. My vám ukážeme rychlý test kvality potravin, který si můžete udělát sami doma nebo už rovnou v supermarketu.

Bylinky a naťová zelenina

Vezmete si do ruky byliny, nať ze zeleniny nebo třeba kopr a  pokud vám listy přilehnou k ruce je zboží už hodně povadlé. Pokud jsou lístky příliš tmavé a stonky dlouhé, obsahují s velkou pravděpodobností příliš dusičnanů. Čerstvé byliny jsou pěkně vzpřímené a nať u zeleniny je vždy krásně přírodně zelená.

Sýr

Snadno rozeznáte sýr, který je nekvalitní a obsahuje rostlinné tuky. Pokud takový sýr necháte na vzduchu rozkrojený a bez obalu, popraská vám. Pokud necháte venku při pokojové teplotě kvalitní sýr, bude pouze měkčí. Pokud vám sýr vyschne nebo se na něm objeví vlhkost, raději ho vyhoďte a kupte nějaký kvalitní.

Zmrzlina

Nechte vaši oblíbenou zmrzlinu roztát při pokojové teplotě a sledujte, co se s ní stane. Pokud obsahuje rostlinné tuky, zůstane zmrazená delší dobu a nakonec roztaje na kapalinu. Kvalitní zmrzlina roztaje do husté krémové hmoty.

Kuřecí maso

Všimněte si bílých pruhů na kuřecích prsou. Pokud jsou příliš hrubé a znatelné, bylo kuře "vyhnané" růstovými hormony. Barva kuřecích prsou je také důležitá. Pokud je nažloutlá, maso není čerstvé. Syrová kuřecí prsa by měla být pěkně růžová a neměla by být příliš měkká.

Mražená zelenina

Sama o sobě není mražená zelenina zdravá a čerstvá už vůbec ne. Pokud však už po ní sáhnete, zkontrolujte, zda balíček není plný sněhu a ledu. Je to dost komplikované, jelikož výrobci dělají neprůhledné obaly, ale zkuste to hmatem. Pokud je plná sněhu a ledu, zelenina nebyla dobře skladována a už není zrovna nejkvalitnější.

Med

Nekvalitní med doslova kape, naopak ten kvalitní stéká hrubým a poměrně dost hustým proudem. Chuť je rovněž jiná. Pokud ochutnáte med a má výrazně až štiplavě sladkou chuť, znamená to, že je "nastaven" pořádnou dávkou bílého cukru.

Ryby

Najít čerstvé ryby v supermarketu je docela komplikované, ale víme, jak si vybrat dobrou, respektive čerstvou, rybu. Čerstvá ryba by neměla mít zakalené oči. Žábry krásné jasné červené barvy mluví o kvalitě a zdraví vybrané ryby. Povrch ryby by měl být kovově lesklý a kostra pevně připevněna k tělu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zápisník alkoholičky. Tereza Ramba se z krásky změnila v trosku: Příběh o alkoholismu i komplikované cestě k abstinenci

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Plzáci začínají klást vajíčka. Když je nezastavíte,...

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...

Zavřít reklamu