Ohromující zjištění. Proč evoluce vymyslela spánek?
Proč ale evoluce spánek vůbec vymyslela? Možná vám to přijde zvláštní, ale ani největší vědecké kapacity v tom nemají dodnes jasno.
Z evolučního hlediska je to postavené na hlavu. Když naši dávní předci usnuli, přestali vnímat své okolí, čímž se několikanásobně zvýšilo riziko, že je někdo napadne, zabije a sežere. Ale nějaké výhody to přece mít muselo. Vědci díky moderním metodám výzkumu došli ke třem teoriím, k čemu spánek vlastně slouží.
Myšlenky
Spánek umožňuje mozku práci se vzpomínkami. Během spánku se nově nabyté zážitky a zkušenosti přesouvají z krátkodobé paměti do dlouhodobé. Stručně řečeno, se ve spánku učíme.
Odpočinek
Spánkem si zjednodušeně dobíjíme baterky. V podstatě by mělo jít o evoluční mechanismus, který lidské tělo udržoval v plné bdělosti v čase, kdy se vyplatilo lovit, a nechával ho vypnout, v době, kdy odpočívala a byla schovaná i lovná zvěř. Dávný lovec tak spořil energii.
Vyvážení odpadků
Před pár lety byla zveřejněna studie, podle níž se dá spánek přirovnat k vyvážení odpadků. Ve spánku je mozek oplachován mozkomíšním mokem, který odstraňuje škodlivé látky vyprodukované přirozenou aktivitou mozkových buněk.
Zapomnění
Další z možností je, abychom ve spánku jednoduše zapomněli. Nemůžeme totiž "v hlavě" udržet vždy a za všech okolností úplně všechno. I ze svého počítače musíme občas něco vymazat, abychom si nepřeplnili hard disk a počítač nezkolaboval. Vědci se domnívají, že se ve spánku děje podobný "očistný" proces. Mozkové neurony v noci odpočívají, propojení mezi nimi slábne a zmenšuje se až o pětinu a my tak prostě část věcí zapomeneme.
Na poli tohoto výzkumu však čeká výzkumníky ještě mnoho práce. A tak se snad dozvíme, proč evoluce vymyslela spánek někdy v budoucnosti. Až se na to vědci pořádně vyspí.