Nenechte se odradit alergií na šperky

Ostatní 11. prosince 2016 | 07:05 — redakce
Nosíte ráda šperky? Která žena se nějakým tím šperkem zdobí nerada! Šperky jsou krásné, jakýkoliv jednoduchý oděv povýší na krásnou róbu. Bohužel někdy se může stát, že vám šperky způsobí nepěkné zdravotní komplikace. 
Šperky a alergie / Internet

Máte nový řetízek a najednou vám na krku vyskáče vyrážka. Kůže svědí, pálí a rune. Nejde o nic jiného, než o alergii na šperky. Vyzrajte na ni.

Nejčastějšími kovy, které vyvolávají alergie, bývají chrom, nikl, hliník nebo kobalt. Tyto kovy občas potrápí až 40 % populace. Nejčastěji se objevují ve slitinách a kroměšperkůje najdete třeba i u hodinek či obrouček brýlí.

Jak se alergické reakci předcházet:

1. Omezte nošení šperků.
Pokud se vám již někdy stalo, že vaše kůže na šperk reagovala alergií, omezte dobu, po kterou šperky nosíte a vždy je sundávejte na noc.

2. Vyzkoušejte speciální tělová mléka.
Podrážděnou pokožku zkuste natřít některým ze specializovaných tělových mlék, která jsou vhodná pro citlivou pokožku, jsou bez konzervantů, barviv a jsou hypoalergenní. Zarudlé místo jím pravidelně promazávejte. Hodí se zejména přípravky z lékárny.

3. Použijte pudr.
Abyste předešla podráždění a alergii kůže, místo pod šperkem přepudrujte. Pudr totiž dobře absorbuje vlhkost a pot.

4. Pořiďte si lak na nehty.
Hodit se vám bude i bezbarvý lak na nehty, který na šperku vytvoří ochrannou bariéru a zabrání kovům, aby podráždily pokožku. Aplikujte malé množství laku na místa šperku, která přijdou do kontaktu s pokožkou.

5. Nechejte pokožku dýchat.
Nenoste šperky příliš těsně na kůži. Pokud je vám prstýnek malý, nechejte si ho zvětšit. To samé platí u hodinek.

6. Vyhněte se levným šperkům.
Dráždí vaši kůži levná bižuterie? Raději se jí vyhněte a pořiďte si zlatý řetízek. Pokud vaši kůži dráždí zlato, zjistěte si, kolik má karátů. Pokud například 14, vyzkoušejte řetízek osmnácti karátový. Čím více karátů zlato má, tím méně přidaných kovů obsahuje. Velmi málo dráždí také šperky z platiny. Levnější variantou jsou pak klenoty bez niklu,dobrou volbou je i chirurgická ocel.

7. Šperky musejí být čisté.
Aby šperky dráždily co nejméně, musejí být čisté. Bakterie, špína, pot apod. způsobují podráždění. Před nošením vaše ozdoby omyjte v teplé vodě s mýdlem a opatrně očistěte jemným kartáčkem na zuby.

8. Čistá má být i pokožka.
Stejně jako šperk i vaše pokožka by měla být čistá. Místo, na které šperk přijde, otřete jemným čistícím tonikem nebo mlékem určeným pro citlivou pokožku.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dvě bizarní hvězdy mohou být původem zvláštní anomálie, kterou před časem zachytilo několik observatoří

Péče o levanduli: Podzimní zastřižení by nemělo být...

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Zavřít reklamu