Jak funguje akupunktura? Jinak, než jsme si dosud mysleli

Ostatní 18. listopadu 2018 | 09:23 — Monika Moorová
Můžete si o východní medicíně myslet, co chcete, ale když přijde na vysoký tlak, je akupunktura to nejlepší, co můžete zkusit. Pojďme se podávat na to, jak vlastně tato tisíce let stará metoda funguje.
Další 4 fotografie v galerii
Akupunktura zcela jistě funguje, ale zřejmě trochu jinak, než jsme si mysleli / Shutterstock

Akupunktura vznikla před několika tisíci lety a je to léčebná metoda vycházející z tradiční čínské medicíny, během které se do akupunkturních bodů pacienta vpichují jehly. Názory na tuto léčebnou metodu se různí. Zcela jistě funguje. Ale zřejmě trochu jinak, než jsme si mysleli.

Akupunktura na vysoký tlak

Vysoký tlak je poměrně nebezpečná záležitost, která může vyústit až v infarkt, mozkovou mrtvici a mnoho dalších vážných onemocnění. Léčivý účinek akupunktury na vysoký krevní tlak je známý. Dosud ale neměli vědci nejmenší tušení, jak přesně vpichování jehliček v tomto případě funguje. Odpověď je prý jednoduchá. Naše tělo na vpichy reaguje vypuštěním opioidů, tedy látek, které jsou v medicíně  užívány k tlumení bolesti, při anestezii a léčbě bolesti.

Zjistili to vědci, kteří prováděli akupunkturu potkanům s hypertenzí, aby zjistili, zda tato starobylá čínská medicína zabere. Potkani podstupovali zákroky po půl hodině dvakrát týdně po dobu pěti týdnů. Ukázalo se, že po každém z nich se jejich krevní tlak na tři dny snížil. Díky genetické analýze se potvrdilo, že za pokles tlaku mohou potkani děkovat přirozeným tělesným opioidům, zvaným enkefaliny, které se vyskytují v nervové soustavě. Jak zatočit s vysokým krevním tlakem jednou pro vždy jsme psali zde.

Co je to akupunktura?

Je to léčebná metoda vycházející z tradiční čínské medicíny, během které se do akupunkturních bodů pacienta vpichují jehly. Podle tradiční nauky leží tyto body na akupunkturních drahách neboli drahách energie, tzv. meridiánech. 

Hlavní úkol akupunktury

Akupunktura se snaží předcházet nerovnováze v toku energie a odstraňovat ji. Pomocí akupunktury můžeme vyrovnat energii již při prvních obtížích a tím zabránit, aby se tato nerovnováha rozvinula až do nemoci. Hlavním účelem akupunktury je uzdravit tělo a obnovit rovnováhu mezi fyzickými, emočními a duševními stavy.

Jaké jsou metody akupunktury?

Jehličky se vpichují do přesně určených akupunkturálních bodů ležících na meridiánech. Velikost akupunkturálního bodu je různá, od 0,2 do 5 mm. Současná akupunktura uznává kolem 700 účinných bodů, nejčastěji se používá asi 150 bodů.

Požehování, tedy. působení na akupunkturální body teplem. Požehování lze praktikovat více způsoby, například pomocí pelyňkových cigaret či pomocí zahřívání aplikované akupunkturní jehly.

Na akupunkturní body můžeme též působit magnety. Tuto metodu nazýváme magnetopunkturou. A můžeme působit i tlakem. Pak hovoříme o akupresuře. Působení laserem nazýváme laseropunkturou.

Všechny zmíněné metody je možné kombinovat tak, aby potíže ustoupily co nejdříve. 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Pierce Brosnan mluví o novém Bondovi. Nezáleží na tom, kdo bude další, říká

Péče o levanduli: Podzimní zastřižení by nemělo být...

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Zavřít reklamu